Ferie zimowe w Bibliotece w Przegini, 12-23.02.2024

W tym roku w Bibliotece Publicznej w Przegini spotykaliśmy się przez dwa tygodnie w ramach ferii zimowych. Pierwszy tydzień to „Siłownia dla Mózgu”! Aby rozluźnić umysły od codziennej szkolnej pracy, w czasie bibliotecznych spotkań na uczestników czekał zestaw zadań, gier i aktywności, który zmuszał do skupienia uwagi na punktach przestrzennych, ćwiczenia koordynacji i multizadaniowości oraz planowania własnych ruchów.

Drugi tydzień ferii z kolei spędziliśmy w towarzystwie planety Ziemia, chemii i energii oraz książek otrzymanych od Fundacja PVE Dobra Energia.

W czasie wtorkowej pogadanki wdzięczna słuchaczka dowiedziała się, że energią nazywamy nie tylko siłę witalną, czy fundament budowy wszechświata, ale też wszystko, co człowiek celowo wytwarza z różnych źródeł, by mieć prąd i ciepło. Sprawdziłyśmy, jak to się dzieje, że z paliw kopalnych, wiatru, czy słońca powstaje prąd elektryczny, a w spotkaniu towarzyszyli nam mali ludzie, którzy udowodnili, że dzieci mają tajemnicze miejsce w ciele, dokąd spływa paliwo wodorowe wprost ze Słońca, dlatego energia im się nie kończy😆.

Spotkanie czwartkowe zaś to przede wszystkim… chemia! Oraz Ziemia. Ale nie ta, którą znamy, tylko ta zaraz po powstaniu. Czyli ogromna, płynna kula ognia z warstwą beztlenowej atmosfery wokół. Wycięliśmy z papieru cząsteczki wodoru, azotu, węgla i tlenu, i wspólnie przeszliśmy przez parędziesiąt milionów lat historii, aby zobaczyć, jak zmieniał się ziemski klimat i jaki udział miały w tym CO2, metan, azot i tlen oraz pewne tajemnicze bakterie.

Zajęcia były inspirowane publikacjami z grantu Fundacja PVE Dobra Energia w ramach projektu Biblioteki Pełne Energii.