Spotkanie DKK – „Służące do wszystkiego” -Joanny Kuciel-Frydryszak

2 grudnia 2021 roku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem dyskutowałyśmy nad powieścią pt.: „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel – Frydryszak – absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarki oraz reportażystki.

Autorka przedstawiła przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stała się ich przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znalazły przyjaciół i opiekunów. Stanowi ona bogate źródło wiedzy na temat życia kobiet, które często były pomijane na rodzinnych fotografiach lub traktowane z wyższością przez innych ludzi. Lektura została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Książka wywołała dyskusję nad tym, że obecnie mamy zdecydowanie lepiej mimo wszystko. Bo mamy umowy, mamy prawo które jakoś broni stron podpisujących umowę, czego nie miały ówczesne służące.

Jak zawsze zachęcamy do przeczytania tej książki, żeby wyrobić sobie własne zdanie na jej temat. Przypominamy, że osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki mogą zgłaszać się do Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. Lubisz czytać i lubisz rozmawiać o literaturze przy dobrej kawie – dołącz do DKK. Serdecznie zapraszamy!