O tym, że książki mogą leczyć, zarówno ciało jak i duszę, przekonywała doktor Wanda Matras-Mastalerz, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa i Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, a także miłośniczka książek i pasjonatka propagowania wiedzy na temat mózgu i zdrowego stylu życia.
W kilkunastu krajach całego świata literatura stanowi, obok porad stricte madycznych i leków, element terapii pacjenta i zapisywana jest na receptę. W zależności od problemu, może to być literatura piękna, wspomagająca pacjenta w walce z problemami emocjonalno-duchowymi lub literatura naukowa, będąca wskazówką, jak dobrze i długo żyć, i dbać o higienę ciała i umysłu.
Tematem spotkania w Bibliotece w Przegini była właśnie ta ostatnia. Na przykładzie takich pozycji jak Niebieskie Strefy: 9 lekcji długowieczności czy Fitness dla mózgu, prelegentka wskazywała uczestnikom, jak dbać o własny komfort psychiczny, utrzymywać umysł i pamięć w dobrej kondycji, a także jak ćwiczyć mózg, by wzmocnić pamięć i walczyć z chorobami wieku dojrzałego. Uczestnicy spotkania dziękowali gościowi za precyzyjne wskazówki i świetnie przeprowadzony wykład, żałując, że nie zabrali na spotkanie swoich znajomych, dlatego mamy podstawy twierdzić, iż nasze wydarzenie znakomicie się udało:)
Wykład „Książki na receptę z receptą na życie” odbył się w ramach realizacji projektu „Książka oknem (wszech) świata”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.