W środę 23 października do Biblioteki Publiczna w Racławicach zawitała dużą grupa uczniów z pobliskiej szkoły w biało – żółtych kamizelkach odblaskowych, widocznych z daleka. W tym dniu w bibliotece mieliśmy przyjemność gościć Panią Renatę Kijowską – dziennikarkę i autorkę 2 książek dla dzieci. „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” oraz „Foka Hela. Historie na fali” wydane przez Wydawnictwo Znak.
Pani Renata w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o powstaniu jej pierwszej książki, „Kuba Niedźwiedź”. Przygotowując reportaże o zwyczajach niedźwiedzi, zgłębiała swoją wiedzę na ich temat. Temat ten tak zainteresował synów autorki, że chcieli oni dowiedzieć się jeszcze więcej na temat życia niedźwiedzi. I tak zaczęła powstawać historia Kuby Niedźwiedzia. Przy okazji historii o niedźwiedziu, podpowiadała jak powinniśmy się zachować w parku narodowym, jak postępować, gdy staje się oko w oko z niedźwiedziem. Podkreślała, że bardzo ważne jest, aby nie dokarmiać niedźwiedzi i żadnych dzikich zwierząt.
Autorka opowiadała skąd czerpała inspirację i wiedzę niezbędną do napisania 2 książki o „Heli Foce. Opowieści na fali”. Ta książka z kolei powstała dzięki rozmowom ze specjalistami oraz wizytom w Stacji Morskiej na Helu. Tam poznała wiele faktów, dotyczących życia fok, które w ciekawy sposób przekazywała młodym czytelnikom. W bardzo przystępny sposób mówiła też o zanieczyszczaniu Bałtyku plastikiem, który obok zagubionych sieci rybackich jest zabójczy nie tylko dla fok, ale i innych zwierząt zamieszkujących morze.
W niespełna półtorej godziny pani Renata przekazała dzieciom bardzo dużo ciekawych informacji na temat życia zwierząt lądowych i morskich, w taki sposób, że niemal w każdym zdaniu można było wyczuć jej ogromną sympatię do tych zwierząt. Opowieści o zwierzętach tak zaciekawiły dzieci, że pytaniom nie było końca.