TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024 „BIBLIOTEKA MIEJSCE NA CZASIE” 8-15.05.2024

Pięknie minął w naszych bibliotekach Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tydzień Bibliotek 2024, czyli coroczne wydarzenie ogólnokrajowe zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu promowania czytelnictwa i bibliotek.

Rozpoczęliśmy wspaniałymi warsztatami edukacyjnymi “Bezpieczny pies-bezpieczne dziecko”  z Fundacją Peruna dla uczniów klas drugich Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach. Taka edukacja poprzez doświadczenie, wzbogacona o przeżycie właściwego kontaktu z psem-przesympatyczną Sayą, na długo zostanie w pamięci uczestników warsztatów.

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Jerzmanowicach zatopiliśmy się w rozmowach i refleksjach wokół powieści Maxa Czornyja pt. „Córka nazisty”.

Do naszej Biblioteki w Racławicach przyszła niezawodna ekipa dwóch klas ze Szkoły Podstawowej w Racławicach jak również wspaniałe przedszkolaki z Racławic. Były to bardzo emocjonujące i wartościowe spotkania. Uczniowie wysłuchali pięknej ksiązki pt. “Wypożyczalnia skrzydeł”, która opowiada o tym, że warto czytać książki, gdyż zabierają nas na swoich “skrzydłach” do bardzo ciekawych miejsc. Na koniec spotkania każdy uczeń wykonał swoją zakładkę do książki 🙂 Z przedszkolakami porozmawialiśmy o wypożyczaniu książek, o tym jak pracują bibliotekarze i oczywiście o tym, co najważniejsze – o niezwykłej magii i nieziemskich krainach, które wzbogacają wyobraźnię naszych małych uczestników spotkania. Dodatkową atrakcją dla grupy przedszkolaków było samodzielne wybranie przez dzieci drugiej książki do głośnego czytania: tym razem padło na jedną z książek o śwince Peppie.

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola SKRZAT w Jerzmanowicach na własnej skórze mogły doświadczyć biblioteki jako miejsca, które włada czasem – a konkretniej ma moc sprawiania, by czas zwalniał na żądanie! Poprzez książkę “Awaria elektrowni” Tiny Oziewicz przenieśliśmy się wyobraźnią w miejsce, które jest odcięte od prądu. Wsłuchaliśmy się w głosy okolicznej fauny i flory i wczuliśmy w ducha ☘️natury, którą można poczuć bardziej i zobaczyć w niej więcej, gdy usuniemy choć na chwilę wszystkie monitory i ekrany. Czas zwolnił na chwilę wśród dźwięków lasu i w przyjemnym 🌒zaciemnieniu, by potem radykalnie przyspieszyć przy zabawie na poduchowym torze przeszkód😛

Odwiedziliśmy z biblioteczną wizytą Przedszkole Samorządowe w Sąspowie z niezawodną jak zawsze książką “Wypożyczalnia skrzydeł”, bo skoro biblioteka, to i potęga horyzontów wyobraźni, jaką ona oferuje! Tematem spotkania była także asertywność, stawianie granic i dbanie o swój dobrostan. Rozmawialiśmy wspólnie o tym, co by było, gdyby nie było słowa “nie”, w czym niezwykle pomogła nam książka “Nie jest źle mówić NIE! O wyrażaniu i szanowaniu sprzeciwu”.

Tydzień Bibliotek 2024 oraz Dyskusyjne Kluby Książki – odwiedziły również Przedszkole Samorządowe w Przegini! “Jesteś jednym z nas : opowieść o akceptacji” Julii Volmert to pozycja, której wspólne przeczytanie pozwoliło nam zrozumieć, czym jest to dziwne słowo “akceptacja” oraz że bardzo ważne jest, aby polubić👨‍siebie ze wszystkimi swoimi cechami charakteru oraz wyglądem. Uda się? Mamy taką nadzieję!😊

Tydzień Bibliotek 2024 był tak dobrze zaprogramowany, że był również czas na cotygodniowe programowanie.

Magia wspólnego czytania ogarnęła nas wraz z uczestnikami z Środowiskowego Domu Samopomocy w Jerzmanowicach podczas warsztatów z elementami biblioterapii. Po zajęciach udaliśmy się na intrygującą dla uczestników wędrówkę po najbardziej tajemniczych i nieznanych zakamarkach naszej biblioteki….zeszliśmy nawet do podziemiJ

Klub Seniora “Radość” z Przegini miał okazję gościć swoją bibliotekarkę, która omówiła jedną z kluczowych kwestii dotyczących zdrowia, a mianowicie dbanie o odporność. Biblioteka – miejsce na czasie i wiedza na czasie !

Tydzień Bibliotek 2024 zakończyliśmy z przytupem! Wizyta dzieci z Domowego Przedszkola z Jerzmanowic obfitowała w wiele atrakcji, na czele z możliwością swobodnej zabawy na dywanie wszystkimi skarbami, jakie posiada nasza biblioteka. Czytaliśmy o “magii czytania” i o tym, jak wartościowym miejscem jest biblioteka i oferowane przez nią nowe horyzonty wyobraźni😊📖 Aby poznać dobrze swoją lokalną bibliotekę, przedszkolaki zajrzały w każdy jej zakamarek, mamy więc nadzieję, że od teraz zechcą do nas wracać i będą czuły się tu jak w domu!❤

Licznym wydarzeniom towarzyszyły działania pro ekologiczne promujące drugie rzycie książek, rzeczy, ubrań i roślin czyli WYMIENIALNIA i PLANTCROSSING w bibliotece w Jerzmanowicach.