Powieść Eileen Chang “Czerwona róża, biała róża” omawiana na spotkaniu DKK dla dorosłych w Jerzmanowicach, 7.11.2023.

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych dyskutowaliśmy o książceEileen Chang “Czerwona róża, biała róża”.

Powieść ta składa się z kilku opowiadań, które łączy podobna tematyka., Akcja powieści rozgrywa się się w latach 20-40 ubiegłego wieku. Bohaterami są Chińczycy, a całość tematyki dotyczy związków i małżeństw. A to burzliwy romans, a to małżeństwo zawarte z przymusu wraz z konsekwencjami, a to epopeja rodowa. Autorka bardzo sprawnie odmalowała życie w Chinach na początku XX. wieku, stworzyła niezwykle dokładne portrety psychologiczne swoich bohaterów. Do tego piękny język. Jednak nie wszystkim klubowiczkom się podobała ta powieść, zapewne przez to, że przedstawione tam zupełnie inne obyczaje niż nasze. Polecamy osobom, które chcą poznać inną kulturę.

W spotkaniu uczestniczył gość specjalny, Pan Zygmunt Krzystanek, który przybył na zaproszenie klubowiczek. Podzielił się wieloma ciekawostkami ze swego bardzo bogatego życiorysu. Dziękujemy bardzo panu Zygmuntowi za to, że przyjął zaproszenie na nasze spotkanie oraz za ogromny wkład w życie naszej lokalnej społeczności, poprzez przybliżanie naszej historii w licznych artykułach pisanych m.in. do Ostańca i Natanaela. Wszystkie te artykuły są dostępne w bibliotece i na bibliotecznej stronie internetowej w zakładce: Twórcy regionu.