“Pszczelarz z Aleppo” Christy Lefteri na spotkaniu DKK dla dorosłych w Bibliotece w Jerzmanowicach

31sierpnia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka “Pszczelarz z Aleppo” Christy Lefteri, która bardzo podobała się klubowiczkom. Mimo trudnej tematyki dotyczącej migracji i uchodźców, książkę czytało się bardzo dobrze.

Autorka powieści w 2016 roku -Christa Lefteri – córka imigrantów cypryjskich, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii w trakcie tureckiej inwazji w 1974 roku, pracowała jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w Atenach. Pszczelarz z Aleppo to powieść zainspirowana wstrząsającymi opowieściami, które usłyszała tam od uciekinierów, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Powieść opowiada o losach syryjskiej rodziny, Nuriego i Afry z Aleppo. Spokojne życie jego rodziny przerywa wojna. W następstwie tych zdarzeń decydują się na ucieczkę z Syrii do Wielkiej Brytanii. W książce pokazany jest tragizm uchodźców, ale i nadzieja na lepsze jutro. Pszczoły to życie, ich powrót to nadzieja na normalność. Jak mówi Nurii „Kiedyś wrócimy do Aleppo i odbudujemy pasieki i przywrócimy pszczoły do życia”. Książka skłania do refleksji nad naszym życiem.

Polecamy do przeczytania.

Dodatkowa część spotkania DKK dla dorosłych poświęcona była przepisom na przetwory zimowe. Klubowiczki chętnie dzieliły się swoim doświadczeniem i przepisami, które chętnie wykorzystają.