Dobiegły końca wakacje 2022 z Biblioteką i GOK-iem, 26.08.2022

Tegoroczne wakacje odbywały się w naszych bibliotekach od 4 lipca do 26 sierpnia i przyniosły wiele radości, mamy nadzieję, że nie tylko nam, ale również i naszym uczestnikom J

Lipcowe poniedziałki w Jerzmanowicach oraz biblioteczne zajęcia w Przegini w pierwszym miesiącu wakacyjnego leniuchowania upłynęły nam pod znakiem projektowania, kodowania i ciężkiej pracy na komputerach. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie zbudować własne gry platformowe przy użyciu aplikacji webowej Construct. Okazało się, że gry komputerowe wymagają dużo czasu, a ich budowanie i programowanie krok po kroku, nawet w najdrobniejszych szczegółach, to żmudna praca, wymagająca cierpliwości i już nie tak przyjemna jak samo granie, ale mimo to uczestnicy zajęć doskonale sobie poradzili, a efekty ich pracy prezentowaliśmy na Facebooku biblioteki😊.

Dla miłośników ciekawych pomysłów i realizowania swojej wyobraźni w czasie prac plastycznych, przygotowaliśmy zajęcia polegające na wymyśleniu i zbudowaniu od podstaw własnej gry planszowej. Tematem przewodnim były zabytki Małopolski, ale to do dzieci należało wymyślenie zasad, wybranie znanych im obiektów z naszej gminy i całego regionu, a przede wszystkim – rysowanie, wycinanie i budowanie wszystkich jej elementów! Mamy nadzieję, że efekt przerósł oczekiwania, a każdy uczestnik będzie odtąd z pasją powracał do legendarnych planszówek i grania😊.

W czasie zajęć sierpniowych w Jerzmanowicach i Przegini wykorzystywaliśmy Photony, czyli interaktywne roboty, które również uczyły dzieci programowania, analitycznego myślenia i rozwiązywania zadań poprzez zabawę. Zaczęliśmy od gry fabularnej, w której robocik stracił pamięć i razem z dziećmi zdobywał na nowo umiejętności, a dzieci pomagały mu w pokonywaniu przeszkód i zbieraniu punktów, programując trasy. Robot został wykorzystany także do zawodów sportowych, w których dzieci musiały pokonać tor przeszkód z krzeseł, puf, hula hop i tuneli, a rozgrywki przyniosły dużo satysfakcji i radość zwycięzców.

Spragnionym aktywności twórczej i intelektualnej zaproponowaliśmy kolorowanki w stylu dyktand graficznych, ćwiczenie umysłów zadaniami z kart pracy na temat 4 żywiołów, malowanie alternatywnych okładek do ulubionych książek, tworzenie letnich wachlarzy oraz zajęcia poświęcone historii pieniądza.

Mamy nadzieję, że młode głowy, naładowane energią i mile spędzonym z nami czasem, z radością wróciły do szkoły, a tegoroczne wakacje w bibliotece jeszcze długo będą wspominać!!:)