Ekologiczna lekcja biblioteczna dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola „SKRZAT” w  Jerzmanowicach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci oraz promocja projektu wyprawek czytelniczych „Mała książka – Wielki człowiek” 20.04.2022

Dzisiejszy dzień rozpromieniło przyjemne spotkanie z „Małymi Wielkimi Ludźmi” z Niepublicznego Przedszkola „SKRZAT” w Jerzmanowicach.

Spotkanie rozpoczęliśmy zagadką, która wprowadziła dzieci w małą lekcję biblioteczną. Okazało się, że część dzieci bardzo dobrze orientuje się w zagadnieniach związanych z biblioteką i wypożyczaniem książek. To wielka radość widzieć twarze dzieci odwiedzających bibliotekę i słyszeć iż przychodzą z rodzicami do biblioteki po książki. Dzieci odwiedzające bibliotekę po raz pierwszy dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem i móc wypożyczać wybrane przez siebie książki do domu. Przedszkolaki usłyszały również o wspaniałej akcji skierowanej do nich. „Mała książka, wielki człowiek”- bo o niej mowa, okazała się świetnie znana niektórym dzieciom, co bardzo nas cieszy.

Spotkanie z książką nawiązywało do przypadającego na 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi. Przyszedł czas na relaks przy głośnym czytaniu książki autorstwa Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami”. Dzieci wysłuchały mądrej i ciekawie opowiedzianej historii o istocie i ważnych zasadach, które należy przestrzegać przy segregacji odpadów….a potem wyrosła na dywanie ogromna góra odpadów z którą dzielne przedszkolaki wspaniale sobie poradziły. Dzieci analizowały skład poszczególnych przedmiotów i wkładały je do odpowiednich worków.

Na zakończenie wesołymi rymowankami i powiedzeniami utrwaliliśmy wiedzę o segregowaniu odpadów według obowiązujących i ważnych zasad.

Po spotkaniu z książką niezbędne były działania w ruchu, tak więc na zakończenie nie mogło obyć się bez kochanego przez dzieciaki kolorowego toru z puf, który przedszkolaki pokonały bezbłędnie 🙂

Dziękujemy za spotkanie!