Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży, Przeginia, 25.03.2022

Na marcowym spotkaniu młodzieżowego DKK w Przegini, na warsztat wzięta została książka z cyklu „Gone=Zniknęli”, a dokładniej, jego pierwszy tom, zatytułowany Faza pierwsza: niepokój. Powieść przynależy do gatunku science fiction i opowiada o niewielkim obszarze na terenie stanu Kalifornia, które zostało całkowicie odcięte od świata poprzez dziwną barierę, zamykającą miasteczko Perdido Beach i okolice w zamkniętym kręgu, w którym pozostały same dzieci poniżej 15. Roku życia.
Kanwą powieści jest, znany choćby z Władcy much, motyw przetrwania grupy dzieci pozbawionych opieki dorosłych i nie mogących wydostać się z zamkniętego obszaru. Podobnie też jak u Goldinga, wobec nagłej katastrofy wszystkie zasady społeczne, prawa, nakazy, czy moralność idą w odstawkę, a w ich miejsce pojawia się chaos, przemoc, walka o przetrwanie i nowa etyka. Być może więc, jak sugerują nam obaj autorzy, cywilizacja ludzka jest bardzo krucha. A czy na tej podstawie można sądzić, że człowiek to uśpiona bestia? A może jednak nie jesteśmy tylko źli i to od nas zależy, który pierwiastek w nas będzie tym dominującym?  
W Fazie pierwszej odnajdziemy też głównego bohatera, któremu włożono na barki zbyt dużą w jego przekonaniu odpowiedzialność, zmutowane zwierzęta, zjawiska parapsychologiczne i paranaukowe, motyw segregacji ludzi, czy wreszcie złowieszczy cień elektrowni atomowej. Czy bariera znajdzie swoje wyjaśnienie? Czy można uniknąć zniknięcia? Czy można dokonać prostych wyborów moralnych? Zapraszamy do czytania!