Dzisiejszego poranka odwiedziła nas grupa dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, by wspólnie porozmawiać o myciu, czyszczeniu i sprzątaniu, a punktem wyjścia całego zamieszania okazało się być małe, niepozorne… mydło! Przedszkolaki pochwaliły się, że regularnie zażywają kąpieli i dokładnie szorują całe ciało z pomocą mamy lub taty, ale później ze zdumieniem dowiedziały się, że nie zawsze w historii ludzkości codzienna higiena była czymś normalnym i że były czasy, gdy ludzie wręcz bali się wody! Dzięki tym informacjom łatwiej było zrozumieć świat przedstawiony książeczki Mydło, którą następnie przeczytaliśmy. Historia w niej zawarta opowiada o brudnym królestwie czystego króla, któremu z pomocą przyszło właśnie mydło, mydląc wszystko dookoła i sprawiając, że całe królestwo zalśniło pięknem.
Dzieci zastanawiały się, jak my dzisiaj możemy sprawić, że nasze miasta i wsie będą czyste i okazało się, że oprócz wykorzystania nowoczesnych maszyn można też po prostu… nie śmiecić! Następnie wszyscy wspólnie powróciliśmy do mycia siebie samych i przy wtórze piosenki „Mydło lubi zabawę” pokazaliśmy gestami, jak należy dbać o higienę.
Na sam koniec spotkania, dzięki książce Krótka historia rzeczy, przedszkolaki dowiedziały się jeszcze, jak to się w ogóle stało, że mydło zostało wynalezione i że najlepsze są te, które z pozoru wyglądają najmniej pięknie i pachnąco – bo są najzdrowsze 🙂
Dziękujemy za spotkanie!