19 listopada 2019 roku odbyły się w Bibliotece w Przegini zajęcia o kosmosie, realizowane w ramach bibliotecznego projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, mającego zachęcić dzieci do sięgnięcia po książkę popularnonaukową. W ramach naszych zajęć korzystaliśmy przede wszystkim z książki Planetarium: muzeum Kosmosu Chrisa Wormella i Ramana Prinji, ale w naszych zbiorach mamy też inne kosmiczne tytuły i zachęcamy do skorzystania z nich 🙂
W czasie spotkania dzieci, z pomocą niezwykle sugestywnych rysunków, próbowały uświadomić sobie przede wszystkim ogrom i potęgę Wszechświata, którego rozmiary i sposób powstania przekraczają granice ludzkiego poznania. Uczyliśmy się też naszego adresu kosmicznego, w którego skład oprócz Drogi Mlecznej wchodzą też takie tajemnicze twory jak Grupa Lokalna czy Laniakea, a następnie polataliśmy trochę po Układzie Słonecznym i naszej galaktyce, leżąc wygodnie na dywanie w Bibliotece i nie ruszając się nawet o krok z Ziemi.
By jednak ogrom kosmosu nie przytłoczył nas za bardzo, wróciliśmy następnie do naszego starego dobrego Układu Słonecznego i opowiedzieliśmy sobie kilka ciekawostek o każdej z planet, a następnie dzieci spróbowały zbudować wybrane planety według wskazówek i własnej wiedzy. Jak przystało na porządne zajęcia o kosmosie, to był prawdziwy armagedon!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy znów!

Projekt „Para-buch! Książka w ruch!” realizowany przez wszystkie biblioteki na terenie gminy to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Nasze biblioteki są wśród 100 bibliotek z pięciu województw w edycji pilotażowej projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.