W tym roku już po raz ósmy para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie – święto literatury polskiej, które gromadzi wszystkich wielbicieli książek na różnorakich imprezach organizowanych przez instytucje publiczne. Nasza Biblioteka jak zawsze dołączyła do tego zacnego grona, organizując w piątek 6 września spotkanie z ośmioma nowelami wybitnych polskich twórców: Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego, Henryka Rzewuskiego, Władysława Stanisława Reymonta i Brunona Schulza. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała, który odczytał list Prezydenta przygotowany specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie. Informacje i refleksje na temat ośmiu nowel zostały zaprezentowane w formie wystawy wzbogacającej całość spotkania, a także w formie wykładu teoretycznoliterackiego, który pozwolił zebranym lepiej zorientować się w specyfice gatunkowej nowelistyki. Punktem kulminacyjnym spotkania było jednak głośne czytanie fragmentów utworów w wykonaniu uczniów szkół podstawowych w Sąspowie, Przegini i Jerzmanowicach, którzy pięknie przebrani w stroje bohaterów nowel, pozwolili wszystkim wczuć się w klimat utworów. Spotkanie zakończył konkurs z nagrodami oraz pamiątkowe stemplowanie przyniesionych książek pieczęcią pamiątkową 8. Narodowego Czytania. Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspólne świętowanie z polską literaturą!