XVI Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego, Skawina 2023

Kolejne już forum, które Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach miała przyjemność organizować, odbyło się 25 maja 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie. W spotkaniu uczestniczyli licznie przybyli bibliotekarze z terenu powiatu krakowskiego, Maria Cibicka – zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Tadeusz Nabagło – członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krakowie, Lucyna Klich – dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego.

Najważniejszym punktem programu było zwiedzenie i poznanie odrestaurowanego budynku dworca kolejowego, w którym swoją nową siedzibę znalazła skawińska biblioteka. Obecni na forum bibliotekarze i bibliotekarki mogli zapoznać się z technikaliami realizacji tak dużego projektu, aby wykorzystać mądre pomysły i doświadczenia innych w swoich własnych placówkach.

W czasie spotkania, zgodnie z tradycją, bibliotekarze obchodzący jubileusze pracy zawodowej otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania za pracę na rzecz swoich lokalnych społeczności:

Teresa Paździor – Gminna Biblioteka Publiczna w Liszkach,

Anna Boczkowska – Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice,

Krzysztof Mastalerz – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach,

Iwona Kozyra – Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi,

Sabina Piętak – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach,

Anna Hynek – Miejsko-Gmina Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach.

Forum uświetniło spotkanie autorskie z Dawidem Górą, pochodzącym ze Skawiny dziennikarzem sportowym, reportażystą i miłośnikiem gór, który napisał reportaż o kulisach pracy w ratownictwie wodnym. WOPR: życiu na ratunek, to przejmująca opowieść o polskich ratownikach, o realiach ich pracy w kraju, dramatycznych akcjach ratunkowych i braku wyobraźni ludzkiej. To nie tylko solidna dawka mądrego dydaktyzmu, wychowującego nas lepiej, niż wszelkie nakazy i zakazy. Lektura reportażu uczy też empatii wobec drugiego człowieka, postaw solidarnościowych i poszanowania dla ciężkiej pracy ratowników.

Dziękujemy za wartościowe spotkania wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że niezliczone rozmowy w kuluarach, wymiana doświadczeń i poglądów, przyczynią się nie tylko do powstania nowych pomysłów i projektów, ale też dodadzą siły do codziennej pracy i walki o lepsze biblioteki.

Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Joannie Węgrzyn oraz wszystkim pracownikom MBP w Skawinie za profesjonalną organizację spotkania oraz za serdeczne przyjęcie.