RWANDA – wystawa fotografii Andrzeja Kalinowskiego, zapraszamy na wystawę wrzesień – listopad 2022

Rwanda – jedno z najmniejszych państw współczesnej Afryki. Leży 150 km za linią równika i graniczy z takimi olbrzymami jak Tanzania, Uganda czy Kongo. Nie ma dostępu do morza, zwana jest „afrykańską Szwajcarią”, znajdziemy w nim widoki zapierające dech w piersiach niczym Alpy i Matterhorn. W rzeczywistości, to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie przez lata targany konfliktami plemiennymi. W przeciągu ostatnich 25 lat udało się Rwandzie zaprowadzić pokój na bazie kompromisu.
Rwanda to też kraj, który chętnie odwiedzany jest przez turystów. Andrzej Kalinowski miał przyjemność brać udział w wyprawie do tego arcyciekawego zakątka świata. Słowami autora „Widziałem różne biedy na świecie, pojęcie „trzeci świat” wśród tamtych ludzi nabiera zupełnie innego rozmiaru. Bogaty to ten kto ma na przykład klapki, czy motykę. (…) Możemy się od nich uczyć szacunku do drugiego człowieka, solidarności, spontaniczności i otwartości na potrzeby innych.”
Wyprawa ta, poza okazją do poznania ludzi, kultury, zwyczajów, zaowocowała też zdjęciami pokazującymi piękno afrykańskiej przyrody oraz życie codzienne tamtejszych ludzi. Na wystawie możemy podziwiać zwierzęta oglądane w Parku Narodowym Akagera, lasy tropikalne, jezioro metanowe Kivu oraz Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho, gdzie w 1981 roku miały miejsce objawienia w Afryce.
Andrzej Kalinowski – fotograf i podróżnik. Od ponad 40 lat jeździ z aparatem po świecie i odwiedza ciekawe zakątki. Interesuje się historią i geografią. W swoim dorobku ma wiele wystaw fotografii, które były eksponowane w bibliotekach Małopolski. Były to zdjęcia z podróży po Norwegii, Peru, Izraela, a także ukazujące architekturę i tajniki średniowiecznych klasztorów w Polsce. Dokumentuje wydarzenia kulturalne, muzyczne, koncerty w operze Krakowskiej oraz spektakle teatralne.

Zapraszamy na wystawę od września do listopada 2022, w godzinach pracy biblioteki.