Narodowe Czytanie 2022

 2 września mieliśmy przyjemność spotkać się już po raz kolejny, w ramach dorocznej imprezy literackiej, jaką jest Narodowe Czytanie. W tym roku, lekturą wspólnego czytania i refleksji były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, czyli zbiór wierszy, który zapoczątkował epokę romantyzmu w historii literatury polskiej.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowanego do uczestników wydarzenia, w którym pisał on między innymi, że ballady do dziś „zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”. Następnie dr hab. Anita Całek wygłosiła wykład pt. „Zbuntowany, zakochany i zaczytany – Mickiewicz pisze Romantyczność”, w którym zaprezentowała nieoczywiste oblicze samego Mickiewicza, a także w doskonały sposób wyinterpretowała samą Romantyczność właśnie, czyli balladę, która stała się kamieniem węgielnym nowej, romantycznej, wizji świata.

Kulminacyjnym punktem programu było oczywiście czytanie wybranych ballad: uczniowie szkoły podstawowej  w Racławicach zaprezentowali Świteziankę w teatralnej odsłonie. Podczas spotkania przeczytany został utwór Zaloty oraz – oczywiście – sama Romantyczność.

Uczestnicy Narodowego Czytania mieli też okazję odpowiedzieć na kilka pytań i wygrać 5 egzemplarzy Ballad i romansów obitych pamiątkową pieczęcią. Z każdym z pytań poradzono sobie znakomicie, a książki szybko znalazły nowych właścicieli, z czego niezmiernie się cieszymy, życząc przyjemnej lektury w domowym zaciszu😊

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok! A wszystkich posiadaczy wierszy Mickiewicza zapraszamy do biblioteki po pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania.