W dniu 25 listopada Biblioteka w Sąspowie powitała pierwszą grupę przedszkolaków – starszaki z Przedszkola w Sąspowie. To spotkanie lekko zaskoczyło dzieci, ponieważ wyglądało zupełnie inaczej niż dotychczasowe spotkania w Bibliotece. Bo oczywiście zaczęliśmy od książki, ale była ona raczej oglądana przez dzieci, nie słuchana – „Gabinet anatomii” bo niej mowa wzbudził ogromne emocje, pokazując małym czytelnikom, że książki mogą być naprawdę fascynujące.
Po czytaniu przyszedł czas na eksperymenty, tutaj z pomocą przyszła nam pozycja pt.; „Eksperymentuj z dzieckiem” – dzięki której maluch dowiedziały się dlaczego tak ważny jest wapń, co stanie się jeśli kościom tego pierwiastka zabraknie oraz gdzie go szukać, aby uzupełniać niedobory.
Potem przyszedł czas na opowieść o zmysłach; ich przeznaczeniu oraz o ciekawym zjawisku złudzenia optycznego. Dzieci za sprawą rolki po papierze mogły obejrzeć swoje dziurawe ręce, oraz odkryć, że wirująca kartka jest tak naprawdę zupełnie stała.
W drugiej części spotkania dzieciaki mogły zapoznać się z „Panem szkieletem”, który został przyniesiony przez naszego eksperta Panią Kasię Kowalczyk, która z racji wykonywania zawodu fizjoterapeutki w fascynujący sposób przedstawiała dzieciom informacje dotyczące kręgosłupa czy też mięśni.
Swoją przygodę z anatomią miały w tym dniu również maluszki – czyli dzieci z grupy młodszej, one również odrywały tajemnice ludzkiego ciała.
Spotkania odbyły się w ramach projektu „Para buch- książka w ruch” promującego czytanie książek popularnonaukowych.
Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji spotkania naszemu ekspertowi.
Projekt „Para-buch! Książka w ruch!” realizowany przez wszystkie biblioteki na terenie gminy to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Nasze biblioteki są wśród 100 bibliotek z pięciu województw w edycji pilotażowej projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.