Dzisiejszą środę w Przedszkolu w Przegini z pewnością będzie się długo pamiętać, a to za sprawą niezwykłych gości, którzy na zaproszenie naszej Biblioteki odwiedzili przedszkolaki i przywieźli ze sobą sporo szyszek, żołędzi i liści. Okazało się, że są to pracownicy Oddziału Krakowskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którzy nauczą dzieci rozpoznawać drzewa, ich liście oraz owoce przy wykorzystaniu swej wiedzy i doświadczenia zawodowego oraz popularnonaukowej książki Drzewa autorstwa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. W warsztatach wzięło udział całe Przedszkole i w ramach 4 grup warsztatowych poznało takie drzewa jak sosna, dąb, buk, klon i lipa. Dzieci porównywały oglądane przez siebie liście drzew do rąk, serduszek, czy chmurek, uczyły się także dopasowywać m.in. żołędzie, szyszki i noski klonowe do ich drzewiastych „rodziców”. Ukoronowaniem nauki było zaś zbudowanie własnych papierowych drzew z liśćmi, które w pełni odpowiadały tym prawdziwym. Dziękujemy pracownikom Oddziału Krakowskiego Zespołu Parków Krajobrazowych za ciekawe warsztaty oraz dzieciom za udział w zajęciach i do zobaczenia !:)

Projekt „Para-buch! Książka w ruch!” realizowany przez wszystkie biblioteki na terenie gminy to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Nasze biblioteki są wśród 100 bibliotek z pięciu województw w edycji pilotażowej projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.