W poniedziałkowe sierpniowe popołudnie w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach zagościły krakowskie historie kobiet z ulicy Grodzkiej i nie tylko. Naszym gościem była Lucyna Olejniczak – autorka m.in. cyklu powieściowego Kobiety z ulicy Grodzkiej, która chętnie opowiadała o swojej drodze do pisarstwa oraz historiach będących inspiracją dla jej poszczególnych książek.
Lucyna Olejniczak urodziła się w Krakowie i jak sama przyznaje – jest w swoim rodzinnym mieście zakochana. Przed przejściem na emeryturę pisarka pracowała jako laborantka medyczna. Była związana między innymi z Katedrą Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zajęła się pisaniem książek. Jak autorka twierdzi – w młodości nie miała wiele do opowiedzenia swoim czytelnikom. Aktualnie może się z nimi podzielić literaturą dojrzałą i przemyślaną, czego dowodem jest chociażby saga Kobiety z ulicy Grodzkiej. Autorka z sukcesem spełnia swoje marzenia o pisaniu. Wydano już kilka książek jej autorstwa, wśród nich sześć tomów sagi, uznanych za bestsellery i sprzedanych w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.
W młodości Lucyna Olejniczak była emigrantką zarobkową: wyjeżdżała do pracy m.in. w Stanach Zjednoczonych. Współcześnie podróżuje wyłącznie dla przyjemności. Niemal każde odwiedzone miejsce i zdobyte za granicą doświadczenie, pisarka przekłada na karty swoich książek. Przykładowo, podróż za Ocean Atlantycki zaowocowała wydaniem powieści pod tytułem Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela zaś niespodziewana podróż i wielkie zauroczenie Irlandią znalazło odbicie w pozycji Jestem blisko. Lucyna Olejniczak debiutowała w 2007 roku powieścią pod tytułem Wypadek na ulicy Starowiślnej. Inspiracją do napisania tej publikacji była odnaleziona w starej gazecie historia pradziadka autorki, który ucierpiał na skutek wypadku wozu strażackiego. Kolejne publikacje i rozwój warsztatu pisarki zaowocowały bestsellerowym cyklem powieściowym Kobiety z ulicy Grodzkiej. Pani Lucyna zdradziła nam, że jesienią może ukazać się dwutomowa publikacja prezentująca losy poprzedzające akcję sagi rodziny aptekarza.
W odpowiedzi na pytanie czytelniczki autorka opowiedziała o bliskiej swojemu sercu książce Księżniczka. Lucyna Olejniczak pragnie zwrócić uwagę na molestowanie dzieci w domach, pragnie dotrzeć do opinii publicznej – dlatego powstała Księżniczka, historia małej dziewczynki, która za szybko weszła w świat dorosłych.
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach realizacji projektu “Książka oknem (wszech)świata”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.