W piątek, 25 stycznia, odbyło się w Bibliotece w Przegini kolejne już z cyklu spotkań „Aktywnej Przegini”: tym razem tematem przewodnim rozmowy przy kawie i słodkościach była literatura biograficzna i autobiograficzna. Uczestniczące w spotkaniu panie dowiedziały się, jaka jest różnica między biografią a autobiografią, a następnie zapoznały się z wybranymi przez bibliotekarkę zbiorami, które reprezentują wyżej wymienione działy literatury.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym w ramach spotkania były wady i zalety obu rodzajów literatury biograficznej. Panie zgodziły się, że wadą zarówno autobiografii („o sobie”), jak i biografii („o kimś”), jest subiektywny opis wydarzeń i przeżyć oraz pominięcie niewygodnych faktów, jeśli osoba pisząca może na tym zyskać, bądź nie chce lub nie może być obiektywna. Z kolei zaletami takiej literatury jest po pierwsze wspaniała możliwość wniknięcia w czyjeś życie i zrozumienie dzięki temu zabiegowi drugiego człowieka jako takiego, a po drugie możliwość poznania niezwykłych zakątków ogromnego świata.

Przykładem zrozumienia innych jest autobiografia Danuty Wałęsy, której wspomnienia pozwalają niejako „od kuchni” poznać niezwykle skomplikowany czas PRL-u i być może lepiej zrozumieć decyzje, jakie wtedy zapadały. Do poznania wszystkich światów ludzkich przyczyniają się z kolei choćby takie pozycje jak W Chinach jedzą księżyc oraz Dzień miodu, których autorki wyruszają do świata dalekowschodniego i arabskiego, aby poznać i opowiedzieć tak odmienne i odległe dla przeciętnego Europejczyka kultury.

Uczestniczkom spotkania bardzo spodobała się tematyka spotkania i poruszone wątki, a za ożywioną dyskusję i obecność bardzo dziękujemy wszystkim paniom.