Z DZIEJÓW PARAFII SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA – DR LUDWIK ŻUROWSKI Zapraszamy do przeczytania artykułu Pana Zygmunta Krzystanka. Artykuł ukazał się w Nr 105 (08/2022) NATANAELA, s. 9-10
W lipcu b.r. odbyła się w Łazach uroczystość poświęcona 79. rocznicy pacyfikacji Łaz przez okupanta niemieckiego. Kontynuacja tych uroczystości jest obowiązkiem obecnego pokolenia mieszkańców Łaz i czynników społecznych dla upamiętnienia tych okropnych wydarzeń.
Należy również przypomnieć o innej lipcowej rocznicy związanej z okupacją niemiecką. Otóż 24 lipca 1983 r. Komisja Hołdu i Sprawiedliwości Narodów, powołana przez Instytut Pamięci Męczeństwa i Bohaterów Yad Vashem w Jerozolimie przekazała dr Ludwikowi Żurowskiemu Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Ten Dyplom został przyznany 18 kwietnia 1982 r. na posiedzeniu tej Komisji, czyli właśnie minęła czterdziesta rocznica tego wydarzenia.
Tekst Dyplomu jest w języku francuskim i hebrajskim (na zdjęciu).
Dla przypomnienia młodszym pokoleniom należy wyjaśnić, że w czasie II wojny światowej w 1940 r. okupant niemiecki rozpoczął tworzenie gett, czyli zamkniętych dzielnic mieszkaniowych dla Żydów. Na terenie Polski powstało ok. 600 takich gett. W Krakowie również, na Podgórzu. W tych gettach przydzielano za ciężką pracę głodowe racje żywnościowe, tylko 8% tego, co otrzymywali Niemcy.
Uciekinierom z getta oraz pomagających im Polakom groziła kara śmierci. Przed wojną w Krakowie mieszkało 60 tys. Żydów, czyli 26% mieszkańców, a w getcie zgromadzono 68 tys. Żydów.
Dr Ludwik Żurowski urodził się 9 sierpnia 1901 r. w Łazach. Pochodził z rodziny szlacheckiej, jako potomek Jana Michała Żurowskiego, towarzysza chorągwi pancernej, według przywileju króla Augusta II z 12 kwietnia 1724 r.
Maturę uzyskał w Olkuszu, a następnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1930 r. otrzymał dyplom doktora medycyny.
W czasie okupacji mieszkał w Krakowie i pełnił funkcję lekarza do walki z chorobami zakaźnymi wśród pracowników polskich i żydowskich.
Mógł się poruszać po całym mieście i dzięki temu pomagać Żydom w getcie. Jego żona Maria przygotowywała w aptecznych butelkach mikstury tłuszczu i cukru dla dożywiania pacjentów w getcie. Uratował z getta swojego przedwojennego szefa, Żyda, Aleksandra Biberszteina oraz całą rodzinę lekarza Juliana Aleksandrowicza, który po wojnie opublikował pamiętniki, w których opisał komu on i jego rodzina zawdzięczają życie. W Krakowie zlikwidowano getto w marcu 1943 r.
Dotychczas tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymało ponad 27 tys. osób z 51 krajów. Wśród nich jest prawie 7 tys. Polaków, co stanowi 25, 6% wszystkich odznaczeń.
W czasie okupacji dr Ludwik Żurowski niósł również pomoc lekarską mieszkańcom Łaz. Zmarł w 1998 r. i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Zachowajmy w pamięci przedstawiciela naszego regionu, który został zaliczony do grona takich osób.