Tradycją jest już, że w ramach dorocznej, ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, dzieci z gminy Jerzmanowice-Przeginia spotykają się w naszej Bibliotece, by uczcić to swoiste święto biblioteczne oraz wspólnie się bawić i poznawać nowe rzeczy. A w tym roku z pewnością było się czego uczyć! Jako że klimat na czytanie jest zawsze, co ustaliliśmy już na początku, zastanowiliśmy się z kolei nad klimatem w znaczeniu dosłownym. Czy on zawsze jest dobry? Czy zawsze taki sam, czy może się zmienia? Dzieci doskonale znały odpowiedź na to pytanie, dlatego nie pozostało nam nic innego, jak przetestować, czy umieją przyporządkować pojęcia takie jak deszcz, wiatr, zima, strefa równikowa lub step. Również z tym zadaniem poradziły sobie znakomicie, bezbłędnie wskazując na pogodę lub klimat. Edukacja klimatyczna zakończona sukcesem!
Następnie przyszła kolej na poznanie lokalnych legend i opowieści w czasie warsztatów rysunkowych z ilustratorem Łukaszem Zabdyrem. Nasz gość opowiedział o tajemniczym „trójkącie przegińskim”, w którym znikali ludzie, o rycerzu idącym w bój z tarczą w postaci obrazu Matki Boskiej na piersi, czy o skalnej „psiej klatce”, z której do dziś słychać tajemnicze jęki i wycia. Swoje opowieści w błyskawicznym tempie i w fenomenalny sposób ilustrował „na żywo”, budząc podziw wszystkich dzieci. Wszyscy uczestnicy mogli poznać również kilka trików na namalowanie ładnych rysunków, nawet jeśli wydaje im się, że nie potrafiliby tego zrobić 🙂
Po zmaganiach z legendami przyszła pora na warsztaty malowania na drewnie. Zajęcia, inspirowane postacią Jana Pawła II, prowadził Edward Duda, malarz-samouk, który tworzy instalacje i obrazy z wykorzystaniem drewnianych desek i kory, by wyczarować z nich dzieła sztuki. Nasi mali uczestnicy z zapałem machali pędzlami i pracowicie pokrywali farbami drewniane „kartki”, tworząc z własnej wyobraźni przepiękne dzieła sztuki, z których z pewnością będą zadowoleni wszyscy rodzice:)
Wszyscy mogli też podziwiać prezentowaną w Bibliotece w Jerzmanowicach wystawę obrazów na korze malowanych Edwarda Dudy, poświęconą życiu i twórczości Jana Pawła II. Wystawa prezentowana jest z okazji 100 rocznicy urodzin oraz z okazji 42 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.
Wieczór pełen wrażeń zakończył się projekcją filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”, którego nieoczywistość, doskonała technika wykonawcza i przesłanie spotkały się z uznaniem naszych oglądających.
Serdecznie dziękujemy za udział, mamy ogromna nadzieję, że wszystkim dzieciom wieczór bardzo się podobał, i zapraszamy za rok!!