W piątkowe popołudnie 4 września spotkaliśmy się wspólnie na kolejnej już edycji Narodowego Czytania – akcji czytelniczej, która promuje arcydzieła literatury polskiej. W tym roku wybór pary prezydenckiej padł na Balladynę Juliusza Słowackiego, dramat tyleż przystępny, co nieoczywisty w interpretacji, co staraliśmy się Państwu pokazać na spotkaniu.

Gościem tegorocznej edycji wydarzenia była doktor Anita Całek z katedry komparatystyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która w swoim wystąpieniu pt. “Czy Balladyna była zbrodniarką? Nieoczywiste pytania do Balladyny Juliusza Słowackiego” pokazała ten dramat z zupełnie nieoczekiwanej strony, analizując psychikę i zaburzenia osobowości głównej bohaterki, a także dokonując wiwisekcji bohaterów i wydarzeń w perspektywie psychologicznej i literaturoznawczej. Zapewne nikt z nas nie spodziewał się, iż słuchając wykładu będzie myślał o własnej rodzinie lub negatywnie oceniał nieskalanych dotąd bohaterów – tak się jednak stało, dzięki bardzo interesującej analizie tekstu.

Tradycyjnie już, nie mogło także zabraknąć wspólnego głośnego czytania fragmentów Balladyny, z którym uczestnicy świetnie sobie poradzili, a także symbolu Narodowego Czytania – pamiątkowej pieczęci, którą można było obić przyniesione egzemplarze dramatu. Uczestnicy zostali też obdarowani zakładkami (na których znalazło się miejsce na kilka najważniejszych myśli z tekstu i pamiątkową pieczęć otrzymaną specjalnie na tę okoliczność od Prezydenta RP), pamiątkowymi kubkami oraz pyszną niespodzianką – malinami, z powodu których na szczęście nikt w bibliotece nie zginął:)
Dziękujemy za obecność i cieszymy się, że zechcieli Państwo wraz z nami spojrzeć na Balladynę w twórczy sposób!