W dniu 26 listopada Biblioteka w Racławicach powitała przedszkolaki z Przedszkola w Czubrowicach. To spotkanie lekko zaskoczyło dzieci, ponieważ wyglądało zupełnie inaczej niż dotychczasowe. Bo oczywiście zaczęliśmy od książki, ale była ona raczej oglądana przez dzieci, niż słuchana. Gabinet anatomii, bo niej mowa, wzbudził ogromne emocje, pokazując małym czytelnikom, że książki mogą być naprawdę fascynujące.
Po czytaniu przyszedł czas na eksperymenty, tutaj z pomocą przyszła nam pozycja pt. Eksperymentuj z dzieckiem – dzięki której przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego tak ważny jest wapń, co stanie się, jeśli kościom tego pierwiastka zabraknie oraz gdzie go szukać, aby uzupełniać niedobory.
Potem przyszedł czas na opowieść o zmysłach, ich przeznaczeniu oraz o ciekawym zjawisku złudzenia optycznego. Dzieci za sprawą rolki po papierze mogły obejrzeć swoje dziurawe ręce oraz odkryć, że wirująca kartka jest tak naprawdę zupełnie statyczna.
W drugiej części spotkania na dzieciaki czekała niespodzianka, czyli odwiedziny specjalnych gości, którzy z racji pełnionego zawodu mogli w sposób najbardziej kompetentny opowiedzieć o zawiłościach ludzkiego ciała. Najpierw trochę o profilaktyce opowiedział lekarz, dr Sterkowicz; pokazał dzieciom narzędzia, których używa w codziennej pracy oraz wymienił kilka medycznych ciekawostek. Następnie głos zabrała pani Mosur – pielęgniarka, która opowiedziała przedszkolakom o swoich obowiązkach zawodowych, pokazała przydatne do pracy narzędzia oraz zmierzyła ochotnikom wysokość ciśnienia.
Na koniec dzieci zrobiły szybki eksperyment dotyczący zmiany tempa bicia serca.
Serdecznie dziękujemy za pomoc naszym ekspertom oraz dzieciakom, że chciały nas wysłuchać.


Spotkania odbyły się w ramach projektu “Para buch! Książka w ruch” promującego czytanie książek popularnonaukowych.
Projekt “Para-buch! Książka w ruch!” realizowany przez wszystkie biblioteki na terenie gminy to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Nasze biblioteki są wśród 100 bibliotek z pięciu województw w edycji pilotażowej projektu “Para-buch! Książka w ruch!”, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.