OD AUTORA:
Po wydaniu książki „Dzieje wsi i parafii Racławice”, która ukazała się w 2000 roku, widząc zainteresowanie historią lokalną, postanowiłem swą kolejną pracę poświęcić badaniom przeszłości Czubrowic – wsi należącej do parafii Racławice od prawie siedmiu wieków.
Do napisania tej książki skłoniły mnie względy osobiste. Jestem jednym z wielu mieszkańców Racławic, którzy w Czubrowicach mają swoich krewnych. Z tejże wsi pochodzi moja matka – Halina – z domu Hrabia.
Racławice i Czubrowice pomimo, iż są osobnymi miejscowościami, to jednak tworzą nierozerwalną wspólnotę, którą łączy nie tylko wspomniana przynależność do parafii, czy też pokrewieństwo, ale także ta sama problematyka związana z położeniem geograficznym.
Niniejsza próba ukazania dziejów Czubrowic, jest pierwszym opracowaniem poświęconym dziejom tej miejscowości. To, co ukazałem na kartach tej książki, to tylko zarys historii wsi, liczącej już prawie 700 lat. Zdaję sobie sprawę, że nie napisałem wszystkiego. Zapewne wiele ważnych wydarzeń z przeszłości mi umknęło, ale tylko dlatego, że podczas poszukiwań archiwalnych nie natrafiłem na te materiały.
Książka zawiera sporo fotografii i kserokopii materiałów archiwalnych, co na pewno podnosi jej wartość naukową. Wydaje mi się, że to powinno zachęcać do ponownego sięgania po nią.
Powstanie niniejszej monografii nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób, które w różny sposób przyczyniły się do jej powstania. I tak serdeczne podziękowania składam: Józefowi Franciszkowi Domagale z Mysłowic, Janowi Rosiowi z Zedermana, Jolancie Gwoździewicz-Kruk z Bytomia, organiście Mariuszowi Mazurowi i ks. proboszczowi Janowi Molandzie za życzliwe udostępnienie zasobów archiwum parafialnego. Dziękuję mieszkańcom Czubrowic: Zenonie i Januszowi Nowińskim, Januszowi Skotnicznemu, Andrzejowi Kozłowi, Eugeniuszowi Kozubowi i Stanisławowi Skotnicznemu. Słowa podziękowania niech zechcą przyjąć również racławiczanie: Tadeusz Grzegorczyk, Piotr
Pączek, Tadeusz Kaleta i Jerzy Mazur. Na koniec składam wyrazy wdzięczności Radzie Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Radzie Sołeckiej z Czubrowic oraz byłemu mieszkańcowi tejże wsi, Adamowi Rogożowi z Olkusza.
Za cenne wskazówki i sugestie dziękuję ks. dr hab. Jackowi Urbanowi z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a także dr. Andrzejowi Jureczce z Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
Autor
Racławice, 16 sierpnia 2002 r.
Niniejszą książką dedykuję nieżyjącym już Zbigniewowi i Kazimierzowi Hrabiom z Czubrowic.