Za nami kolejne biblioteczne wakacje! W czasie 2 letnich miesięcy dziecięcego czasu wolnego spotykaliśmy się z Wami na zajęciach w naszych 4 placówkach na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia. W tym roku zaproponowaliśmy Wam, tradycyjnie już, pracę z książką, ale też postawiliśmy na grywalizację i zespołowość.
W naszej fili bibliotecznej w Sąspowie zdecydowanym liderem wakacyjnych aktywności były malowanki, kolorowanki, robienie kwiatów z balonów, obrazków z plasteliny, pogadanki, eksperymenty i oczywiście – w międzyczasie – czytanie książki;) Na ustach czytającej i w umysłach słuchających zagościła powieść Duch z księgarni pod lasem – i została na dłużej podczas kolejnych wakacyjnych spotkań. Były też szczere rozmowy o poważnych i mniej poważnych sprawach. Dzieci barykadowały drzwi żeby jeszcze zostać w bibliotece, a na jednych z zajęć bawiliśmy się w chowanego tak skutecznie, że zaskoczyliśmy jednego z rodziców, któremu odnalezienie córki sprawiło niemały kłopot 🙂
W bibliotece głównej w Jerzmanowicach rozpoczęliśmy wakacyjne zajęcia wizytą w Szachogrodzie, w bardzo sympatycznym i licznym gronie. Gry analogowe okazały się sporym wyzwaniem jak i ciekawym zaskoczeniem dla niektórych rozkochanych w elektronice uczestnikach, ostatecznie jednak okazało się, że można się świetnie bawić bez komputera 🙂 Na kolejnych spotkaniach wspólnie stworzyliśmy gigantyczne pole szachowe, by niektórzy przez chwilę poczuli się jak figury i bierki szachowe i rozegrali pojedynek.
W trakcie wszystkich wakacyjnych spotkań proponowaliśmy też zajęcia ruchowe (gorące krzesło, zbijak, głupi Jaś, zabawy na pufach, kalambury i gorący ziemniak), wspólnie budowaliśmy bazę wśród regałów, czy korzystaliśmy z repertuaru bibliotecznego kina.
Jednak najważniejszym elementem każdych zajęć była książka. Poruszyliśmy m.in. kwestie bezpieczeństwa w sieci, marzeń, szacunku, strachu i przyjaźni oraz zależności i wpływów naszego zachowania na innych w grupie dzięki książkom 112 dziecięcych wyzwań; Rośnij. Odważ się marzyć; Szacunek, czyli udko kurczaka; 12 ważnych opowieści – Przyjaźń, czyli o długich rozmowach za pomocą latarek i kredek; Nieustraszeni i wielki skok.
W bibliotece w Racławicach dało się odczuć czas wakacji. Książka Obciachowe pomysły taty Oli i cała paleta czytanych tutaj opowieści, wprowadzała dzieci w świetny nastrój, a gry, zabawy, uśmiech, czy zacięta rywalizacja, towarzyszyły nam podczas wspólnie spędzanego czasu. Gra w gumę łączyła pokolenia, frucka furczała tak, że aż dratwa się przerywała, a w memory zagrali nawet najmłodsi. Nie zabrakło też jednak trudnych emocji: dzieci miały do wyboru jedną z kilku nowych książek i wybrały do czytania bardzo trudną i wzruszającą, o ostatnim odejściu człowieka. Pozycja okazała się bardzo emocjonująca i pełna nostalgii. Rozmawialiśmy więc o odejściu bliskich nam osób i uczuciach z tym związanych.
A w Przegini w czasie pierwszych spotkań w bibliotece tropiliśmy zagadkę tajemniczej Królowej Dżungli w towarzystwie książki z serii Biuro Detektywistyczne nr 2. W repertuarze były też kalambury, kodowanie analogowe, planszówki, gra w owocki, quiz literacki, budowa bazy w namiocie, robot Photon oraz własnoręcznie wykonane piniaty;) Próbowaliśmy też karmić tajemniczą kaczkę miękkimi kulkami, a że było trudno, to postrzelaliśmy pistoletami na kulki do nieco większych celów. Natomiast gdy okoliczności nie sprzyjały zabawie, oglądaliśmy filmy w bibliotecznym kinie.
Filia w Przegini zaproponowała też dzieciom warsztaty tematyczne. Dzięki książce Co wolisz? Starożytni Egipcjanie poznaliśmy zawód faraona, procedurę mumifikacji zwłok, a później wcieliliśmy ją w życie! I choć nikt nie zginął, efektem współpracy była całkiem oryginalna mumia:) Na spotkaniu o przyjaźni przeczytaliśmy prawie 200 stron w 15 minut, a wszystko przez książkę Przyjaźń : to, co nas łączy. Pozycja służyła jako podstawa do omówienia własnych doświadczeń i scharakteryzowania przyjaźni w czasie burzy mózgów. A ponieważ przegińska biblioteka promuje wśród młodych naukę, nie mogło jej zabraknąć również na wakacjach: fragment filmu popularnonaukowego „Odkrycia naukowe wszech czasów” nakreślił nam budowę wnętrza Ziemi oraz stał się bazą do rozmowy i wizualizacji „papierem i nożyczkami” ruchów płyt tektonicznych. Rozmawialiśmy też o czasie i zegarach, robiliśmy eksperymenty chemiczne, pisaliśmy kołysankę i tworzyliśmy frapujące tytuły do artykułu.
Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone 2 miesiące i powodzenia z książką w szkole!