Meksyk to państwo w Ameryce Północnej, które zamieszkuje prawie 17 mln mieszkańców. Stolica Meksyku to jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie. W ostatnich latach gospodarka Meksyku w dużej części opiera się na dochodach z turystyki i eksportu ropy naftowej, jednak znaczna większość społeczeństwa w dalszym ciągu żyje w biedzie. Cechą charakterystyczną dla współczesnego Meksyku jest współistnienie kulturalnych pozostałości po wielkich cywilizacjach indiańskich obok kolonialnych miast hiszpańskich, pomiędzy poszczególnymi regionami wyrażające się w kulturze, architekturze, kuchni i sposobie gospodarowania.

Wystawa fotografii Andrzeja Kalinowskiego ukazuje życie codzienne i tajemniczy świat Ameryki Łacińskiej. Możemy podziwiać plaże Acapulco nad Pacyfikiem – najsłynniejszego, nadmorskiego kurortu na świecie oraz stolicę Meksyku. To kontrasty biedy i nowoczesności, religijności i zabobonności, aromatyczna kuchnia, przemysł naftowy, kopalnie srebra, analfabetyzm, bezdomni, malownicza przyroda, a życie nocne to świat tańca i muzyki, latynoskich rytmów, bajecznych strojów i nieustannego śmiechu.

Andrzej Kalinowski – fotograf i podróżnik. Od ponad 40 lat podróżuje i fotografuje ciekawe zakątki świata. Interesuje się historią i geografią. W swoim dorobku ma wiele wystaw fotografii, które były eksponowane w bibliotekach Małopolski. Były to zdjęcia z podróży po Rwandzie, Norwegii, Peru, Izraelu, a także ukazujące architekturę i tajniki średniowiecznych klasztorów w Polsce. Dokumentuje wydarzenia kulturalne, muzyczne, koncerty w Operze Krakowskiej oraz spektakle teatralne.