Andrzej Muszyński (ur. 1984 w Krzykawie) – polski pisarz, reportażysta, podróżnik i poeta.
Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszy laureat Stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2012. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2012. Nominowany do: Nagrody im. Beaty Pawlak 2013 za zbiór reportaży Południe, Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za zbiór opowiadań Miedza, Nagrody im. Beaty Pawlak 2015 za reportaż o Birmie Cyklon, Paszportu Polityki za rok 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za powieść Pokrzywdzie. Opowiadania publikował w Akcencie, Res Publice Nowej, Twórczości, Wyspie i Znaku, a wiersze w Akcencie i Toposie. Jest laureatem nagród podróżniczych: Kolos 2012 za wyprawę w Himalaje Birmańskie i Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2013 na projekt wyprawy do północnej Birmy (w wyniku realizacji wyprawy powstał reportaż Cyklon). Inne jego osiągnięcia podróżnicze to m.in.: samotne pokonanie pustyni Atacama w 2008 oraz wspinaczka nową drogą na szczyt Chaupi Orco na granicy Peru i Boliwii.
„Całkiem odpowiedzialnie można nazwać go odnowicielem prozy wiejskiej – twierdzi Dariusz Nowacki. – W swojej powieści Podkrzywdzie kontynuuje to, co udanie zaczął w zbiorze opowiadań Miedza (2013 r.), czyli pracę artystyczną obliczoną na ocalanie pamięci o kulturze i duchowości świata, który już nie istnieje. Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco”.
Andrzej Muszyński mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie prowadzi gospodarstwo. Jest też kolekcjonerem antykwarycznych publikacji i staroci związanych z najbliższą okolicą. To miłośnik Tatr oraz space art, sztuki wizualizacji kosmosu, o której pisał w „Triadzie”, e-booku wydanym przez CCPress (2015 r.).
Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2021, kategoria: proza, za powieść: Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.
„To nie jest kolejna powieść o pięknie prowincji, uroku sielskiego życia na wsi i naiwnie widzianych «peryferiów». Bez to opowieść pełna emocji i – jak to w balladzie bywa – odrobinę zdradziecka, którą trzeba czytać uważnie, smakować. Chyba że się zachłannie ją połknie jednego dnia. Jak najlepszy serial, od którego nie można się uwolnić. Przepisów na lekturę książki Muszyńskiego jest wiele, ale najważniejsze, by zacząć go czytać. Bo to wybitny pisarz”. Wojciech Szot, zdaniemszota.pl
Książki
- Południe (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013),
- Miedza (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013),
- Cyklon (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015),
- Podkrzywdzie (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015),
- Fajrant (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017),
- Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020),
- Dom ojców (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022).