Warsztaty artystyczne „Stwórz sobie królową” inspirowane książką pt. „Poczet Królowych Polskich” autorstwa Pani Anny Kaszuby-Dębskiej, 6.06.2022

To był wyjątkowo kolorowy poniedziałek pełen barwnych wątków historycznych o Królowych Polskich oraz artystycznych wyzwań.

Rozpoczęliśmy warsztatami artystycznymi w Bibliotece w Jerzmanowicach poprowadzonymi przez Annę Kaszubę-Dębską autorkę kilku wydawnictw dziecięcych oraz biografii ludzi polskiej kultury, a także malarkę, ilustratorkę i artystkę. W warsztatach uczestniczyły dzieci z zerówki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach. Następnie na zaproszenie PiGBP w Jerzmanowicach Zespół Szkół w Przegini oraz w Racławicach gościł w swoich progach Panią Annę. W Przegini w warsztatach uczestniczyła klasa II zaś w Racławicach grupa z zerówki tamtejszego Oddziału Przedszkolnego. Warsztaty pt. „Stwórz sobie królową” inspirowane i oparte zostały o książkę „Poczet królowych polskich” autorstwa Pani Anny Kaszuby-Dębskiej.  Podczas warsztatów autorka poszerzyła wiedzę dzieci na temat polskich władczyń, które związane są z Krakowem i Wzgórzem Wawelskim.

Okazało się, że o wiele lepiej znana jest historia królów niż królowych, dlatego też tym bardziej historia polskich władczyń – kobiet, zasługuje na większą uwagę ze strony dzieci. Anna Kaszuba-Dębska opowiedziała swoim małym słuchaczom kilka ciekawostek z życia wybranych królowych, a po ich wysłuchaniu dzieci zaprojektowały własną „królową”, na podstawie portretów książkowych wawelskich władczyń.

Zdjęcia poniżej z warsztatów z Biblioteki w Jerzmanowicach.

Zdjęcia poniżej z warsztatów w Przegini.

Zdjęcia poniżej z warsztatów w Racławicach.