Cały świat w Internecie i… w bibliotece😊 Spotkanie w Bibliotece dla klas 7. SP w Przegini, 19.05.2022

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W dniach 8-15 maja, pod hasłem „Biblioteka: świat w jednym miejscu”, trwał Tydzień Bibliotek 2022, dlatego, korzystając z obu tych okazji, spotkaliśmy się z młodzieżą klas 7. Szkoły Podstawowej w Przegini, aby porozmawiać o nowoczesnych bibliotekach, bazach danych, literaturze w Internecie i nietypowych książkach, czyli liberaturze.

            Bibliotekarka opowiedziała uczniom o tym, jak bardzo zmienił się świat na przestrzeni kilku ostatnich dekad i że dzięki powszechnemu dostępowi do sprzętu komputerowego, można korzystać z internetowych baz danych i bibliotek cyfrowych, a katalogi biblioteczne, niegdyś kartkowe, mają dziś postać rekordów opisu bibliograficznego w formacie elektronicznym. Pokazała katalog naszej biblioteki i poinformowała, jak z niego korzystać, by stał się źródłem informacji.

            Uczniowie dowiedzieli się też o różnych rodzajach prawa autorskiego oraz o tym, że biblioteka umożliwia bezpłatne korzystanie nawet z książek chronionym tym prawem, czy to w ramach systemu Academica, czy aplikacji Legimi i Empik GO. Z kolei utwory będące już w domenie publicznej, można bezpłatnie czytać i pobierać z baz, które bibliotekarka pokazała swoim słuchaczom, a były to m.in. Wirtualne Biblioteka Literatury Polskiej, Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl), czy zbioryspoleczne.pl, w których udział ma i nasza biblioteka, digitalizując zdjęcia mieszkańców gminy.

            Na koniec uczniowie zostali zaskoczeni liberaturą, tj. literaturą uwolnioną ze swojej tradycyjnej formy kodeksu i dowiedzieli się, że książka może mieć postać butelki, być rozwijana jak papier toaletowy, czy być samodzielnie układana przez czytelnika, a także obejrzeli jako przykład książkę Pizza polska, która znajduje się w… pudełku po pizzy😉

Dziękujemy za spotkanie!