Wszystko, tylko nie mięta Ewy Nowak na spotkaniu DKK w Przegini 13.05.2022

Na spotkaniu młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Przegini zagościła dawno nie widziana proza obyczajowa w postaci książki Ewy Nowak Wszystko, tylko nie mięta. Powieść opowiada o rodzinie mieszkającej w Warszawie, której codzienne życie upstrzone jest czasem zabawnymi, a czasem zwariowanymi wydarzeniami.

Choć głównymi bohaterami dwójka nastolatków (rodzeństwo), którzy uczęszczają do liceum i zdają się być zupełnie zwyczajni, to w rodzinie nie brak postaci osobliwych, takich jak matka, czy najmłodsza córka Marynia. Niezależnie jednak od stopnia „zwariowania”, każdy z członków rodziny kocha i akceptuje resztę swoich bliskich.

W powieści nie brak humoru sytuacyjnego, związanego choćby z roznegliżowanymi sąsiadkami, czy próbami wytrącenia własnej matki z równowagi, ale tym, co rzuca się uważnemu czytelnikowi w oczy, jest wysoka kultura osobista i intelektualna wszystkich bohaterów powieści (podobny świat prezentowała w swojej Jeżycjadzie Małgorzata Musierowicz), niezwykle rzadko już spotykana, a przez to dla młodego odbiorcy być może nieco dziwna. Rodzina Gwidoszów słucha bowiem muzyki poważnej, poezji śpiewanej, regularnie bywa w teatrach i czyta książki, po jakie nie sięgają nieraz nawet studenci filologii.

Powieść czyta się lekko, i choć być może nie wzbudza ona silnych emocji, to dzięki ww. zabiegom można zajrzeć w inną od naszej rzeczywistość, podziwiać bohaterów lub razem z nimi śmiać się i zdobywać kolejne doświadczenia życiowe.