Spotkanie warsztatowe z autorską książek dla dzieci Agnieszką Tyszką 18.08.2021

Kolorowa środa w bibliotece nastała dzięki barwnym opowieściom naszego gościa –  autorki ponad czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży pani Agnieszki Tyszki, która jak sama mówi z wykształcenia jest polonistką z zamiłowania pisarką i ogrodniczką. “Zachwyca się dziećmi, ogrodami, morzami, książkami i szumem drzew. W wieku trzech lat siedziała w więzieniu otoczona sympatią przestępców”. Wspólnie odkrywaliśmy tajemnicę tej niespodziewanej sytuacji. Pani Agnieszka wyjaśniła dzieciom, jak to się stało. Otóż jej mama studiująca wówczas prawo, odbywała praktykę zawodową w więzieniu w Bydgoszczy. Mama rozmawiała z więźniami, a mała Nenia (tak nazywał ją dziadek), spędzała czas w więziennej świetlicy. Więźniowie wykonywali tam bardzo ciekawe prace plastyczne. Na pamiątkę miło spędzonych chwil, małej Agnieszce ofiarowali własnoręcznie wykonany, piękny album na zdjęcia.
Pani Agnieszka Tyszka opowiadała dzieciom o swoich książkach. I tak w serii o Zosi, która podobnie jak autorka mieszka w Łomiankach przy ulicy Kociej 3, opisała wiele prawdziwych zdarzeń. Nenia i jej przygody to wspomnienie szczęśliwego dzieciństwa spędzonego u dziadków.
Na zakończenie spotkania dzieci z chęcią pytały o tajemnice naszej autorki. Małych czytelników interesowało niemal wszystko.
Pisarka przygotowała dla dzieci warsztaty plastyczne. Każdy uczestnik spotkania otrzymał przygotowany kolorowy karton wycięty w kształcie owada lub zwierzątka. Każde dziecko mogło twórczo pokolorować swoje stworzenie, nadać mu imię, wymyśleć marzenie oraz własną historię. Wszystkie dzieci doskonale sobie z tym zadaniem poradziły. Powstały piękne prace przedstawiające bajkowe stworzenia o nietuzinkowych imionach i pięknych marzeniach.
Na zakończenie spotkania pani Agnieszka Tyszka ofiarowała każdemu dziecku zakładkę, podpisywała swoje książki i rozdawała autografy.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach projektu „Książką zaopiekowani”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Gminy Jerzmanowice-Przeginia.