„Dżok, Kaktus, Gwizdek, Klifka… czyli spotkanie z twórczością Barbary Gawryluk” 4.08.2021
W lekko pochmurne środowe przedpołudnie 4 sierpnia Biblioteka w Jerzmanowicach gościła sporą grupę młodych Czytelników, w tym przedszkolaków z przedszkola Mali Odkrywcy. Wszyscy oni przyszli aby posłuchać naszego wyjątkowego gościa – Barbarę Gawryluk, znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci, dziennikarkę radiową, tłumaczkę szwedzkiej literatury dziecięcej.
Pani Gawryluk rozpoczęła spotkanie od legendarnej historii o Dżoku, piesku który ze względu na swoje oddanie jest symbolem psiej wierności. Autorka opowiedziała o genezie powstania historii oraz o ogromnym przywiązaniu psa do swojego właściciela. Zdarzenie to miało miejsce w Krakowie przed 35 laty, a Dżok doczekał się własnego pomnika w pobliżu Wawelu jako symbol psiej wierności. Autorka zachęcała do przeczytania historii o Dżoku oraz odwiedzenia jego pomnika.
Całe spotkanie pełne było ciekawych historii, o których możemy przeczytać w książkach naszego gościa. Jak podkreślała autorka podczas spotkania, jej książki oparte są na autentycznych wydarzeniach, a inspiracje do nich czerpie ze swojej pracy dziennikarskiej. Tak powstała seria wyjątkowych książek przedstawiających historię niezwykłych psów i ich zawodów, psów które np. ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi ludźmi, są przewodnikami osób niewidomych, pracują w policji lub na lotniskach. Na zakończenie spotkania pisarka opowiadała o historii „Tutu”, o śwince która chciała zamieszkać na wyspie świnek, a w spełnieniu marzeń pomogli jej przyjaciele i odwaga.
Pani Barbara Gawryluk zaczarowała dzieciaki oraz dorosłych swoimi opowieściami, po których zadawali jeszcze wiele pytań.
Na zakończenie spotkania autorka podpisywała swoje książki oraz chętnie fotografowała się ze swoimi czytelnikami i słuchaczami.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach realizowanego przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach projektu „Książką zaopiekowani”. Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Gminy Jerzmanowice-Przeginia.