O polskiej odwadze słów kilka – spotkanie autorskie z Cezarym Borowym autorem książki Spowiedź Hana Solo: byłem przemytnikiem w Indiach, Przeginia, 21.06.2021

Mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w bibliotece w Przegini Cezarego Borowego, autora książki reportażowo-podróżniczej Spowiedź Hana Solo, opowiadającej o jego niezwykłych doświadczeniach w przemycie elektroniki i złota w późnych latach 80. XX wieku, na trasie Singapur-Indie. Autor, promując swój reportaż na spotkaniu w Przegini, podzielił się swymi wspomnieniami z tej egzotycznej przygody, a także opowiedział o Indiach jako kraju wielu kontrastów i twarzy.
Uczestnicy spotkania zanurzyli się w odmętach wspomnień z czasów PRL-u, gdy wielu Polaków, z braku perspektyw zarobkowych, decydowało się na zagraniczne podróże i handel towarem przywożonym do kraju. Niewielu jednak miało wiedzę i odwagę, by w tak odmiennym kulturowo kraju jak Indie zostać na dłużej i ryzykować życiem i zdrowiem, przemycając elektronikę i złoto. Autor książki opowiedział więc tę niewiarygodną historię: o swej „ucieczce” z Polski, dołączeniu do grupy polskich przemytników i nielegalnym importowaniu towarów z Singapuru. Wspomnieniom towarzyszyły mapy tras przemytu, zdjęcia, barwne opisy przygód w indyjskich więzieniach, pociągach, miastach oraz wioskach, opisy spotkań z tamtejszymi mieszkańcami, a także szoku kulturowego i zderzenia dwóch cywilizacji.
Wspomnienia i anegdoty wzbudziły zdumienie, wywołując przy okazji wiele pytań o Indie, kraj wciąż dla Europejczyków tajemniczy i fascynujący zarazem. Nasi uczestnicy pytali między innymi o tamtejszą służbę zdrowia, koszty życia i religię, ale wspólną, podsumowującą to spotkanie myślą, była refleksja o ówczesnej niezwykłej solidarności Polaków, trzymających się razem, wspierających i ratujących z każdej opresji.
Zapraszamy do lektury reportażu podróżniczego Cezarego Borowego, będącego nie tylko barwną przygodą życia na krawędzi polskiego Hana Solo, ale i zapisem doświadczenia kulturowego Indii i jego trudnej historii kolonialnej.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach projektu „Książką zaopiekowani”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Gminy Jerzmanowice-Przeginia.