W Gminnej Bibliotece w Jerzmanowicach 17 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z Kazimierzem Tomczykiem n.t. dziejów szkoły w Jerzmanowicach. Spotkanie to miało na celu zaprezentowanie materiałów przygotowywanych do monografii wsi Jerzmanowice.
Na podstawie zebranych dokumentów absolwenci tej szkoły, obecni i byli nauczyciele i dyrektorzy mogli poznać kolejne losy szkolnictwa w ciągu poszczególnych stuleci. Dowiedzieli się także jak ważną rolę odegrały szkoły parafialne. Do jednej z takich szkół uczęszczał m.in. Jan Sroczyński. Poznanie dziejów naszej małej ojczyzny wydaje się być ambicją mieszkańców naszej parafii, aby rozwijać kontakty społeczne i kulturalne. Dyrekcja Biblioteki zorganizowała to spotkanie w ramach realizacji projektu „Książka – mądry towarzysz na całe życie”.
Na zakończenie, w kontekście historii szkolnictwa, nasuwa się współczesne ważne wydarzenie, a mianowicie wygaszenie, czyli likwidacja gimnazjum, po dwudziestu latach istnienia. Poniekąd jest to degradacja takich miejscowości jak Jerzmanowice. Młodzież już rok wcześniej musi dojeżdżać lub szukać internatu, aby kontynuować dalszą naukę po ósmej klasie szkoły podstawowej. Czy i jak wpłynie to na miejscowość – zapewne czas pokaże. W mojej ocenie jednak żal gimnazjum.