„Książka i Róża” – święto książki w Przegini spotkanie z uczniami z ZS w Przegini 25-26.04.2019

Jak co roku, Biblioteka Publiczna w Przegini włączyła się w obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, organizowanych w całym województwie już po raz osiemnasty. Uczniowie klas 6. oraz 8. mieli okazję wziąć udział w prelekcji „Dlaczego wciąż opłaca się czytać”, z którą nasza Biblioteka gościła w progach przegińskiego Zespołu Szkół. Celem spotkania było pokazanie uczniom, że patrzenie na literaturę wyłącznie pod kątem fabuły jest najprostszą  kompetencją i zarazem najmniej potrzebną, bo służącą tylko bieżącej rozrywce. Tym, co wyrożnia dobrą literaturę jest fakt, iż mówi ona człowiekowi coś o nim samym i o świecie, który go otacza, a wybitnym przykładem takiej literatury młodzieżowej jest seria o Harrym Potterze, która została pokrótce omówiona na spotkaniu.
Książki Rowling ukazują czytelnikowi spoza fabuły świat bardzo jasno określony moralnie: dobrem jest miłość, ofiara z siebie z miłości do innych, poświęcenie, odwaga, by stanąć do walki w imię obrony własnych przekonań i mimo lęku, szacunek do każdej istoty, czy przyjaźń. Złem jest poczucie wyższości przez wzgląd na pochodzenie, status społeczny czy ekonomiczny rodziny, relacje oparte na kłamstwie czy interesie własnym, pycha, buta i nienawiść.
Ta swoista filozofia moralna to tylko kropla w morzu interpretacyjnym wymienionego siedmioksięgu, ale dzięki niej uczniowie naocznie przekonali się o konieczności sięgania głębiej, czytając książki, by móc zrozumieć samego siebie.