Aktywna Przeginia Spotkanie z tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi 26.03.2019

We wtorkowe słoneczne popołudnie do Biblioteki w Przegini po raz kolejny zawitały seniorki, aby wziąć udział w spotkaniu Aktywnej Przegini. Tym razem pań było wyjątkowo dużo, bo przy okazji spotkania bibliotecznego odbyło się również inauguracyjne posiedzenie nowopowstającego Klubu Seniora „Radość” w Przegini. Tym milej więc, że każda z pań zdecydowała się pozostać na spotkaniu Aktywnej Przegini, którego tematem były tradycje wielkopostne i wielkanocne w Polsce.
Wszystkie uczestniczki wraz z prowadzącą rozmawiały o przebiegu Wielkiego Postu oraz o praktykach i obrzędach, jakie mu towarzyszą. Każda z pań zgodziła się, że w istocie trudno odseparować od siebie obrzędy religijne od tradycji świeckich ludowych i tak naprawdę nie ma potrzeby, by to robić, skoro obie sfery są ze sobą niepodzielnie związane. Wiele z omawianych tradycji znalazło potwierdzenie we wspomnieniach uczestniczek, a inne, jak np. topienie Judasza, wzbudziły wesołość i zaskoczyły. Podsumowaniem spotkania była analiza przebiegu samej Wielkanocy i podkreślenie różnic regionalnych i parafialnych. Dziękujemy za tak liczny udział i wierząc, że spotkanie się podobało, zapraszamy wszystkie panie do ponownych odwiedzin już za miesiąc, 26.04.2019 o godzinie 16:00!