Gazeta parafialna NATANAEL

Pięknie zaczął się ostatni tydzień lutego w naszej bibliotece. W poniedziałkowy wieczór odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Podkrakowski Salon Sztuki”. Gościliśmy przesympatyczny zespół redakcyjny gazety Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Jerzmanowicach NATANAEL. Poznaliśmy historię dojrzewania pomysłu na tworzenie gazety, która była poniekąd efektem pragnień paru osób, aby robić coś więcej w ramach wspólnoty parafialnej. Pięknie opowiadana przez Pana Adama Szafrańca historia była nie tylko historią powstania tej czytanej przez liczną grupę osób gazety. Opowieść ukazała piękno spotkania z drugim człowiekiem, jak również płynącą z niego moc tworzenia dobra. Wspólnota i łączące zespół redakcyjny przyjacielskie relacje były bardzo dobrze widoczne, również w ciepłym przedstawieniu jego członków:

Maria Durbas – dział informacyjny, dział historyczny
Agata Sarota – opieka działu dziecięcego, artykuły i wywiady
Marzena Mrozowska – dział informacyjny, artykuły i wywiady
Katarzyna Biela – dział młodzieżowy, pomoc
Aleksandra Mrozowska – dział młodzieżowy
Agnieszka Zatyka-Szlachcic – redakcja, skład
Adam Szafraniec – artykuły i wywiady, dział literacki i fotoreportaże
Zygmunt Krzystanek – dział historyczny, artykuły
Tomasz Jakubczyk – fotoreportaże
Opiekę duchową, teologiczną i dogmatyczną sprawują:
Ks. Kazimierz Szczęsny
oraz ksiądz wikary posługujący w danym czasie w naszej parafii, obecnie:
Ks. Mosoń Rafał.

Mówiąc o historii parafii i gazety nie sposób podkreślić ogromu zasług Pana Zygmunta Krzystanka. Zespół redakcyjny oraz zespół biblioteki w uroczysty sposób podziękował Panu Zygmuntowi za wielkie serce dla społeczności lokalnej i utrwalania jej historii. Na przestrzeni 20 lat ukazało się ponad 150 artykułów najpierw w „Ostańcu” a obecnie w „Natanaelu”. Wydawane były w różnych cyklach m.in.: „Spotkania z historią Ziemi Krakowskiej”, „”Z dziejów naszego regionu” oraz „ Z dziejów parafii”. Od 2010 r. wszystkie artykuły Pana Zygmunta zamieszczane są na stronie internetowej Biblioteki i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Niech podarowany piękny anioł będzie opiekunem w dalszych wysiłkach i pracach.

Pan Kazimierz Tomczyk – nasz lokalny historyk autor 7 publikacji dotyczących dziejów wsi i parafii z terenu gminy, podzielił się z nami przebiegiem swoich prac nad opracowaniem monografii Jerzmanowic. Wielkim zaskoczeniem były prezentowane treści ukazujące ogrom materiału, jak również zasięg terytorialny gdzie owych materiałów, z wielkim oddaniem, poszukuje Pan Kazimierz. Jeśli ktokolwiek chciałby włączyć się w proces twórczy i wesprzeć go- zachęcamy do kontaktu bezpośredniego z autorem lub poprzez naszą bibliotekę.

Istotną częścią spotkania była rozmowa z wójtem gminy Panem Tomaszem Gwizdałą oraz z sołtysem Jerzmanowic Panem Stanisławem Szlachtą na temat aktualnych bolączek mieszkańców oraz widocznego braku zjednoczenia w podejmowanych działaniach. Niewątpliwie, potrzeba czasu by osiągnąć niektóre z zakładanych efektów i pragnień.

 Dziękujemy za dobre spotkanie.