Ferie zimowe 14-25.01.2019 w bibliotekach

W czasie ferii, jak co roku, Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach gościła w swych progach dzieci i młodzież, które postanowiły spędzić czas na mądrej rozrywce. We wszystkich oddziałach Biblioteki młodzi czytelnicy mieli okazję nie tylko świetnie się bawić, uczestnicząc w różnych grach, ale i wysłuchać wartościowych opowiadań z przesłaniem.

Powiatowa i Gminna Biblioteka w Jerzmanowicach zaproponowała zajęcia skierowane zarówno do maluszków, jak również starszych dzieci w wieku szkolnym. Podczas zajęć z cyklu „Maluch w bibliotece” otwartych tym razem na nowych gości zajęć feryjnych odbyły się bajeczne karnawałowe spotkania pełne zabaw tanecznych, z chustą KLANZA, zabaw w kole, jak i twórczych prac plastycznych o tematyce karnawałowej. Pamiętaliśmy o kochanych dziadkach, którzy podczas ferii obchodzili swoje święto. Maluszki wraz z opiekunami wykonały kartki okolicznościowe z odbitymi swoimi dłońmi, zaś starsi uczestnicy warsztatów „Mądrzy cyfrowi” stworzyli elektroniczne kartki w oparciu o świeżo opanowane umiejętności obsługi darmowych programów do edycji materiałów graficznych. Warsztaty były częścią pierwszego ogólnopolskiego programu, którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej. Projekt realizowany jest przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org. Podczas spotkań sięgaliśmy po mądre przypowieści tj. „Trzy sita” Sokratesa, zbiór opowiadań „Gorzka Czekolada” oraz „Z dzieckiem w świat wartości”.

Filia w Przegini od wtorku do piątku tętniła życiem, a spotkania oscylowały wokół różnego rodzaju gier rozrywkowych i integracyjnych (począwszy od gier komputerowych, przez planszowe i ruchowe, na grach karcianych i umysłowych skończywszy). Hitem tych ferii okazała się jednak gra terenowa, w której uczestnicy mieli rozwiązać szereg zagadek, ukrytych na terenie całego budynku, a także warsztaty o książce i własnoręcznie wykonywane zakładki z inicjałami. Oprócz zabawy, w Przegini nie zabrakło też tematu polskich przysłów (które można podziwiać w formie prac plastycznych na bibliotecznej wystawie) i dobrej literatury, a czytane wspólnie legendy i opowiadania dostarczyły słuchaczom sporą dawkę wiedzy i pozytywnych wartości.
Biblioteka w Sąspowie gościła dzieci w poniedziałki na warsztatach o wartościach i wspólnych pracach plastycznych oraz zabawach. Ręcznie wykonane papierowe dekoracje ozdobiły ściany i regały, a rozwiązywane w mig krzyżówki i rebusy pobudziły umysły młodych odkrywców, przygotowanych w ten sposób na interpretację opowiadania na temat ludzkiej empatii i wzajemnej życzliwości, z którą poradzili sobie znakomicie.
W Bibliotece w Racławicach spotkania odbywały się we wtorki i czwartki. Warsztaty o wartościach, z wykorzystaniem opowiadań z książki GorzkaCzekolada w niebanalny sposób pokazały dzieciom, jak ważne w życiu są empatia i solidarność i że warto się nimi kierować. Dzięki przeprowadzonym zajęciom plastycznym mogliśmy udekorować bibliotekę kolorowymi pracami małych artystów. Dzieci chętnie uczestniczyły także w grach takich jak kalambury, czy choćby zwykłe „Państwa-Miasta”, które rozwijały myślenie i uczyły nowych pojęć. Nie zabrakło także gry „ZnajZnak”.
Dziękujemy wszystkim za tak wspaniale, oryginalnie i przyjemnie spędzony czas i zapraszamy za rok do wspólnej zabawy i nauki do Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach oraz do fili w Przegini, Racławicach i Sąspowie!!