Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Luty 2019        Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Informacje dla bibliotekarzy

 

Warsztaty "Jak złowić czytelnika w sieci?"
i "Dostęp do informacji publicznej"
na spotkaniu Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego
w Artetece - agendzie WBP w Krakowie w dniu 8.10.2014 r.

 

zobacz galerię zdjęć

8 października w piękny, słoneczny dzień bibliotekarze z terenu powiatu krakowskiego, spotkali się w Artetece, agendzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wszystkich zebranych przywitała Dyrektor WBP w Krakowie – Pani Anna Wiśniewska z Dyrektor PiGBP w Jerzmanowicach - Dorotą Furman.

Celem spotkania były warsztaty „Jak złowić czytelnika w sieci”, poprowadzone przez Wojciecha Kowalewskiego – pracownika WBP w Krakowie oraz Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz szkolenie dotyczące dostępu do informacji publicznej, przeprowadzone przez pracownice WBP w Krakowie – Monikę Kucharczyk-Kubacką i Urszulę Kawecką.

Prezentacja Wojciecha Kowalewskiego pokazała nam, bibliotekarzom, jak ważną rolę w nowoczesnym świecie, który rozwija się każdego dnia, odgrywa obecność bibliotek w sieci. Nasz czytelnik staje się klientem usług, które oferujemy. Nasza praca powinna skupić się głównie na pozyskiwaniu jak największej liczby klientów, zwłaszcza tych najmłodszych. Inspiracją dla podejmowanych przez nas działań może być polityka, jaką stosuje w swoich sklepach Empik oraz znajomość podstaw visual merchandising (kreowania przestrzeni handlowej). Aktywna obecność w sieci zwiększa nasze możliwości w dotarciu do młodych, i nie tylko, użytkowników bibliotek.

Równie ważny w naszej codzienne j pracy jest dostęp do informacji publicznej, do którego prawo ma każdy. Monika Kucharczyk-Kubacka i Urszula Kawecka wyjaśniły, jakie obowiązki spoczywają na pracownikach bibliotek w ramach informacji publicznej, jakie dokumenty należy udostępniać, kiedy odpowiedź powinna zostać udzielona niezwłocznie, a w jakich przypadkach można odmówić udostępnienia informacji.

W przerwie między wykładami bibliotekarze dzięki uprzejmości pracownika Arteteki zostali oprowadzeni po najnowocześniejszej agendzie biblioteki wojewódzkiej. Na wszystkich ogromne wrażenie zrobiła przestrzeń tego miejsca. Mimo licznej grupy osób, których przybywało z godziny na godzinę, każdy znalazł dla siebie miejsce na każdym z pięter, poświęconych kolejno: muzyce, obrazowi, słowu.

Spotkanie zostało przyjęte z dużym entuzjazmem przez zebranych bibliotekarzy. Przerwa kawowa wypełniona była rozmowami, wymianą doświadczeń w zakresie działalności bibliotek. Bo każdy z nas chce być widoczny. Jak przekonywał Wojciech Kowalewski – mamy potencjał! Nie pozwólmy tylko, by ktoś stanął na drodze do jego rozwoju.

Na zakończenie serdecznie dziękujemy prowadzącym warsztaty i szkolenie oraz wszystkim przybyłym bibliotekarzom!

di.jpg
dk.jpg
2011 Warsztaty "Jak złowić czytelnika w sieci?" i dostęp do informacji publicznej - 8.10.2014.
Powered by Joomla 1.7 Templates