Dzisiaj jest: 18 Czerwiec 2019        Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Za nami kolejny, jedenasty już, Tydzień Bibliotek
obchodzony w dniach od 8 do 16 maja 2014 r.

"Czytanie łączy pokolenia"

Za nami kolejny, jedenasty już, Tydzień Bibliotek. Co rok staramy się zorganizować te kilka dni tak, by każda z grup wiekowych znalazła ciekawe zajęcie dla siebie.

zobacz galerię zdjęć

Każdemu z organizowanych spotkań przyświecało hasło „Czytanie łączy pokolenia”. Ponieważ kulturę czytelniczą najlepiej kształtować od najmłodszych lat większość zajęć skierowana była do dzieci, uczęszczających do przedszkoli na terenie Jerzmanowic. Każdego dnia bibliotekę odwiedzała grupa przedszkolaków, która chętnie brała udział w przygotowanych zajęciach. By hasło przyświecające tegorocznej akcji stało się realne, na dzieciaki czekała niespodzianka w postaci gościa specjalnego –BABCI. To właśnie babcie głośno czytały przedszkolakom wybrane opowiadania. W ten sposób każdy mógł poczuć się w bibliotece jak w domu J. Dodatkowo dla każdej grupy wiekowej przygotowano zajęcia, nawiązujące do wysłuchanej bajeczki.

Grupa najmłodszych dzieci z Przedszkola Samorządowego, Biedronek z Przedszkola Domowego oraz Jagódek i Muchomorków z Przedszkola „Skrzat” poznały krótką historię o „Ciekawskich krasnoludkach” Kamila Polaka, które postanowiły wybrać się do miasta. W trakcie pogadanki okazało się, że wszystkie maluchy często odwiedzają najbliższe miasto – Kraków oraz doskonale orientują się, jakie miejsca można w mieście znaleźć częściej niż na wsi. Dzieci wykazały się także znajomością zasad bezpiecznego poruszania się po mieście, przechodzenia przez jezdnię oraz bardzo dobrze rozpoznawały podstawowe znaki drogowe.

Grypy Pszczółek i Motylków z Przedszkola Domowego wysłuchały kilku wierszyków z książki „O wartościach” Małgorzaty Strzałkowskiej. W trakcie zajęć dzieci prawidłowo rozróżniały pozytywne i negatywne wartości, zwierzątka łączyły z wartościami, które się z nimi kojarzą, a także samodzielnie rozwiązywały „wartościową” krzyżówkę.

Starsze dzieci z Przedszkola Samorządowego opowiadały o swoich ulubionych bohaterach książkowych, związanych z wysłuchanym „Bałaganem w bibliotece” Kamila Polaka. Później przedszkolaki łączyły bohaterów popularnych bajek z charakterystycznymi dla nich przedmiotami. Pomimo całej masy bajek telewizyjnych dzieci znają i lubią także klasykę dziecięcą, do której należą baśnie Andersena, braci Grimm, wierszyki Tuwima i Brzechwy. Na zakończenie spotkania dzieci pokazały swoje talenty aktorskie grając w kalambury.

Jeszcze raz serdecznie i gorąco dziękujemy babciom, które znalazły czas i pomogły nam w przeprowadzeniu zajęć z przedszkolakami:

pani Marii Szlachetce, pani Marii Szlachcie i pani Krystynie Śladowskiej.

Wszystkich rodziców i dziadków zapraszamy ze swoimi pociechami do biblioteki!

Niech „Czytanie łączy pokolenia” przez cały rok!

2011 Za nami kolejny, jedenasty już, Tydzień Bibliotek - 8-16.05. 2014 r. .