Dzisiaj jest: 18 Czerwiec 2019        Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

SZKOLENIE UŻYTKOWNIKÓW BIBLIOTEKI
Z WYSZUKIWANIA I POSŁUGIWANIA SIĘ KONTEM CZYTELNICZYM
W KATALOGU SOWA MARC-21

W marcu i kwietniu dzięki uprzejmości nauczycieli z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, pani mgr Annie Głowackiej i pana mgr Rafała Jureczko, na lekcjach informatyki uczniowie kl. 4-6 szkoły podstawowej i kl. 1-2 gimnazjum przeszli szkolenie z wyszukiwania oraz obsługi konta czytelniczego w katalogu online księgozbioru Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. W 15 spotkaniach, z których każde trwało 45 min. udział wzięło 219 uczniów.

Od września 2013 roku księgozbiór naszej biblioteki oraz jej filii obsługiwany jest przez system biblioteczny SOWA MARC-21. Dzięki tej zmianie użytkownicy mają więcej możliwości wykonywania samodzielnych operacji: prolongaty, rezerwacji oraz zamawiania zasobów bibliotecznych.

Młodzież uczestnicząca w szkoleniach najpierw zapoznała się z zasadami wyszukiwania prostego, za pomocą słów w wybranych indeksach oraz słów w dowolnych indeksach. Po krótkim przedstawieniu wszystkich kryteriów wyszukiwania przyszła pora na ćwiczenia praktyczne z wyszukiwania konkretnych książek. Pomimo początkowych trudności uczestnicy szkoleń dobrze poradzili sobie z zadaniami.

Kolejna część szkolenia dotyczyła opcji dostępnych z poziomu indywidualnego konta czytelnika. Młodzież poznała zasady działania samodzielnego przeprowadzenia operacji prolongaty wypożyczonych książek oraz rezerwacji i zamawiania interesujących ich pozycji.

Nauka wyniesiona ze szkoleń nie poszła na marne. Odnotowujemy większą ilość dziennych logowań czytelników na swoich kontach oraz przeprowadzonych operacji prolongaty.

Mamy nadzieję, że młodzież szkolna częściej będzie korzystać z wszystkich możliwości naszego katalogu online. Zachęcamy do tego także dorosłych użytkowników naszej biblioteki.

Jeśli ktoś chciałby bliżej poznać możliwości katalogu online zapraszamy do naszych bibliotek. Dyżurujący bibliotekarz z pewnością wyjaśni Państwu wszelkie wątpliwości, związane z obsługą indywidualnego konta czytelniczego.

2011 Szkolenie użytkowników z programu bibliotecznego SOWA.