Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Styczeń 2019        Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Zygmunt Krzystanek

Z DZIEJÓW PARAFII
Ks. kanonik Józef Krzykawski (6)
Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Zygmunta Krzystanka

Artykuł ukazał się w Nr 31 NATANAELA, s. 4-5

 

 

 

 

 

     


1989 r., ks. kan. Józef Krzykawski odprawia pogrzeb ś. p. Emilii Żurowskiej (1902 - 1989), matki dra Czesława Żurowskiego. Pogrzeb odbył się z udziałem wielu księży i osób zakonnych.Kontynuując opowieść o świętej pamięci ks. kanoniku Józefie Krzykawskim, byłym wieloletnim proboszczu naszej parafii, po zapoznaniu się z Jego dziejami do momentu przystąpienia do realizacji największego dzieła, będziemy poznawać teraz Jego dalsze poczynania. Tym dziełem jest budowa obszernej plebanii, która pozostała śladem Jego działalności w naszej parafii na wiele pokoleń.
Te wspomnienia przypadają w 1050 rocznicę chrztu księcia Mieszka I, a więc przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, co się wydarzyło w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 Roku Pańskiego. O tych czasach już pisałem w pierwszym numerze NATANAELA (1/2013).
Poznajmy więc dalsze dzieje byłego naszego Proboszcza:
„Ja, Józef Krzykawski, oprócz organizowania budowy plebanii, musiałem również zadbać o wiele innych spraw, nie tylko administracyjnych, ale również duszpasterskich. Tymczasem 13 grudnia 1981 r. został ogłoszony stan wojenny, co jeszcze bardziej utrudniło nam wszystkim życie. Nawet plebania była całą noc pod kontrolą Urzędu Bezpieczeństwa.
26 kwietnia 1982 r. nastąpiła inauguracja nowego ordynariusza kieleckiego, ks. bpa dra Stanisława Szymeckiego.
Każdą wolną chwilę poświęcałem na zbieranie ofiar pieniężnych, o różnych porach dnia. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca była zwiększona ofiara na rzecz budowy plebanii.
Zaraz po Wielkanocy przystąpiliśmy do kontynuacji budowy. Strażacy ustawili wyciągi i ułożyli materiał na piętro. We wtorek, 2 czerwca nastąpiło wylanie płyty stropowej.
W Zielone Świątki 6 czerwca odbyła się msza św. polowa obok pomnika pacyfikacji w Łazach, w intencji ofiar. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w intencji zmarłego Prymasa Polski ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Budowa plebanii trwała nieprzerwanie. Zakończono budowę murów, kontynuowano prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz. Doprowadzono wodę do wszystkich pomieszczeń. Zainstalowano gaz i energię elektryczną. Ogrzewanie gazowe.
W nasz odpust parafialny, 23 sierpnia nastąpiło poświęcenie przez ks. bpa Stanisława Szymeckiego nowo zakupionego tabernakulum.
Wykonane zostały prace zabezpieczające przy kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela: wzmocniono i odwodniono fundamenty, pomalowano wewnątrz i otynkowano zewnętrzne elewacje, aby w każdą niedzielę i święto mogły się odbywać Msze św. dla okolicznych mieszkańców i turystów przejeżdżających DK 94. Wykonano ogrodzenie.
Ciągle istnieje problem punktów katechetycznych w Łazach i Gotkowicach. Odnośnie Łaz, rozpocząłem rozmowy z naczelnikiem gminy, panem Antonim Cyranem w sprawie działki z dawnego majątku państwa Truszkowskich, których dwie córki jeszcze żyją (Monika Truszkowska – Gilson mieszka w Krakowie, natomiast Krystyna Truszkowska jest profesorem paryskiej Sorbony).
Ks. bp Stanisław Szymecki uzgodnił 23 sierpnia budowę kaplicy na terenie dawnej posiadłości państwa Truszkowskich i już7 listopada nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego. Ale zanim do tego doszło trzeba było dokonać mnóstwo czynności urzędowych.
Ponieważ zachodziła konieczność wymiany gruntów państwowych z kościelnymi znacznej wartości, dlatego tych formalności mógł dokonać tylko ordynariusz ks. bp Stanisław Szymecki, w uzgodnieniu z naczelnikiem gminy Antonim Cyranem.
Z własności kościelnej przekazano działkę pod budowę ośrodka zdrowia, natomiast gmina zabezpieczyła poszerzenie cmentarza grzebalnego od strony północnej i przekazała stronie kościelnej działkę na której znajduje się kaplica pw. św. Jana Chrzciciela, oraz 75 arów należących do Urzędu Ziemskiego pod budowę kaplicy i punktu katechetycznego w Łazach.
Tej samej wielkości strona kościelna przekaże działkę gminie przy drodze łazowskiej od strony Władysława Saroty. Zostało to udokumentowane w księgach wieczystych.
Budowa plebanii mimo trudności ciągle była kontynuowana przy udziale Komitetu Budowy Plebanii. Już w 1983 r. zakupiono 5 tys. cegły oraz znaczne ilości cementu, przeznaczone również na potrzeby remontu kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela.
Kolęda była przeznaczona na potrzeby budowy.
O zakończeniu budowy plebanii, oraz remoncie kościoła dowiemy się już z następnego NATANAELA.

di.jpg
dk.jpg
2011 Z DZIEJÓW PARAFII Ks. kanonik Józef Krzykawski (6).
Powered by Joomla 1.7 Templates