Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 20 Styczeń 2019        Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Zygmunt Krzystanek

 Z DZIEJÓW PARAFII

Ks. kanonik Józef Krzykawski (5)
Zapraszamy do przeczytania artykułu
Pana Zygmunta Krzystanka

Artykuł ukazał się w Nr 30 NATANAELA, s. 5-6

Dotychczas poznaliśmy losy ks. kanonika Józefa Krzykawskiego, naszego byłego długoletniego proboszcza, aż do czasu Jego uczestnictwa w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, w czasie której przekazał Jego Świątobliwości życzenia od naszej parafii.

Należy przypomnieć, że już w następnym roku, w dniach 2 – 10 czerwca 1979 r. odbyła się pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Był to pierwszy w dziejach naszego kraju pobyt Papieża w Polsce. Już 2 czerwca, w sobotę na wielkim zgromadzeniu w Warszawie, Papież wypowiedział znamienne słowa: „Wołam, ja syn polskiej ziemi. Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. W następnym roku 1980 powstała Solidarność, licząca ok. 10 milionów osób i jak wiemy to był początek zmian ustrojowych „demoludów”. Oprócz tych doniosłych wydarzeń miały miejsce również inne, znamienne, ale mniej znane. W trakcie tej pielgrzymki, kilka dni później w Krakowie, na dziedzińcu pałacu arcybiskupów krakowskich, sławna himalaistka Wanda Rutkiewicz, podnosząc się z kolan przed Papieżem, powiedziała: „Pragnę ofiarować Waszej Świątobliwości oprawiony w srebro kamyk ze szczytu Everestu, gdzie stanęłam szesnastego października tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego ósmego roku.” „Szesnastego października tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego ósmego roku” – zdziwił się Jan Paweł II. „Cóż za niezwykły przypadek. Widać dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia oboje weszliśmy tak wysoko”. Jak wiadomo Wanda Rutkiewicz była pierwszą Europejką, a trzecią kobietą świata, która stanęła na Mount Everest, na najwyższym szczycie świata (8850 m n.p.m.) Nikt z Europy przed nią nie zdobył tego szczytu. Ale to nie koniec tych nie zbadanych losów ludzkich, które wzajemnie powiązały te dwie Osoby. Pamiętnego 13 maja 1981 r. Mehmet Ali Agca dokonał zamachu na papieża Jana Pawła II. Ten zawodowy rewolwerowiec nigdy nie był w stanie pojąć, dlaczego z tak bliskiej odległości nie był w stanie zabić. W jedenastą rocznicę tego zamachu, 13 maja 1992 r. Jan Paweł II listownie ogłosił, iż Światowy Dzień Chorych będzie obchodzony 11 lutego, w rocznicę objawienia Matki Bożej w Lourdes. I właśnie 13 maja 1992 r. na stokach Kanczendzongi, na wysokości 8200 m n.p.m. w wieku 49 lat ginie Wanda Rutkiewicz. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Warto również przypomnieć, że w czasie tej pielgrzymki Jana Pawła II odbyły się uroczyste Msze św. również w Krakowie i na Jasnej Górze z udziałem setek tysięcy pielgrzymów z całego kraju, którzy chętnie nabywali pamiątki z tych uroczystości. „Zagłębiem” produkcji tych pamiątek była nasza parafia, a szczególnie Jerzmanowice. Zapewne zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem Papieża Franciszka, oprócz doznań religijnych, przyniosą możliwość zaoferowania pielgrzymom z całego świata ciekawych pamiątek z Polski.

Teraz wracamy do naszej parafii i dalszych dziejów ks. kan. Józefa Krzykawskiego.

„Ja, Józef Krzykawski, przygotowałem do Sakramentu Bierzmowania kolejną grupę 119 osób, którego udzielił ks. bp Edward Materski. Ta uroczystości odbyła się 1 maja 1979 r. Na początku czerwca cała nasza parafia przeżywała uroczystości związane z przyjazdem papieża Jana Pawła II, które odbyły się w Krakowie i na Jasnej Górze.

W każdy miesiąc wyjeżdżam do Kielc z powodu pisania pracy magisterskiej. Temat: Reforma św. Oficjum, czyli „Struktura i zadania Kongregacji Nauki Wiary”, pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Edwarda Sztafrowskiego.

W tym czasie zdecydowałem się przystąpić do budowy Domu Parafialnego, w którym będzie się mieścić probostwo, wikariat, sale katechetyczne, kaplica i miejsce dla sióstr zakonnych.

Zleciłem wykonanie planu budynku za 120 tys. zł. (inż. Tarnówka i inż. Cegielski). Dwa pierwsze plany za 40 tys. każdy – zostały odrzucone. Teren pod budowę został zniwelowany i wytyczony.

Pierwsze zakupy: 1500 szt. pustaków, 43 m sześcienne drzewaw Parku Ojcowskim i 12 tys. szt. cegły pełnej. Na początku 1980 r. pan Stanisław Mrozowski zakupił i przywiózł 5 ton stali zbrojeniowej, za którą spłacałem w ratach.

W tym czasie, 14 kwietnia 1980 r. zmarł ks. bp dr Jan Jaroszewicz, natomiast 13 czerwca świętowaliśmy jubileusz pięćdziesięciolecia kapłaństwa ks. kanonika Jana Rachtana, na który pojechali parafianie w dwóch autokarach.

Bierzmowanie 51 osób z udziałem ks. bpa dra Jana Gurdy odbyło się 18 maja.

Ruszają prace przy budowie. Pani Helena Szlachta pojęła się gotowania posiłków dla pracowników, a inne panie gromadziły produkty żywnościowe. Zakupiłem 30 ton cementu. Przy pomocy trzech betoniarek wykonano płytę na suterenach 21 września, natomiast nad parterem w październiku. Do tych prac zgłosiło się około 100 mężczyzn, a zapotrzebowanie było na jedną trzecią tej ilości, co świadczyło o ogromnym zaangażowaniu parafian.

Na mnie spoczywała ciągła wędrówka zbierania ofiar pieniężnych. Musiałem wysłuchać wiele uwag, że mogła być jeszcze stara plebania, pomimo zagrzybienia i niewygody, że nowa za duża itp. Na budowę kościoła byłaby ofiarność dużo większa, niż na budowę plebanii.

Z myślą o wykonaniu dachu, pan Stanisław Mrozowski za własne pieniądze, za 250 tys. zł., zakupił 5 ton blachy cynkowej, za którą spłacałem mu przez dłuższy czas. Należy mu się podziękowanie. W tym samym czasie zakupiłem jeszcze 3,5 tony stali zbrojeniowej i żeliwne rury do kanalizacji”.

W naszej opowieści doszliśmy do pamiętnego roku 1980, czasu narodzin Solidarności, które były zwiastunem wielkich przemian ustrojowych naszego kraju i nie tylko.

Dalszy ciąg dziejów ks. kan. Józefa Krzykawskiego już w następnym numerze NATANAELA.


di.jpg
dk.jpg
2011 Z DZIEJÓW PARAFII Ks. kanonik Józef Krzykawski (5).
Powered by Joomla 1.7 Templates