Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 16 Lipiec 2019        Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Aktualności

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
w Bibliotece w Jerzmanowicach
07.09.2018

Już po raz kolejny Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną Narodowego Czytania, która to pod honorowym patronatem pary prezydenckiej od sześciu lat łączy wszystkich Polaków w refleksji nad najwybitniejszymi dziełami naszej literatury. W tym roku, przez wzgląd na rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, na lekturę Narodowego Czytania wybrano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, powieść będącą podsumowaniem państwa i narodu w pierwszych latach istnienia wyzwolonej Polski.
Na narodowe spotkanie z Przedwiośniem, zorganizowane 7 września o godzinie 17:00 przybyło liczne grono mieszkańców, na czele z wójtem gminy Jerzmanowice-Przeginia panem Adamem Piaśnikiem, kadrą zarządczą okolicznych placówek szkolnych i towarzyszącą jej reprezentacją młodzieży. W radosnej i przyjaznej atmosferze, szybko poczyniono niezbędne przygotowania i po wysłuchaniu listu prezydenta Andrzeja Dudy, odczytanego przez wójta, przystąpiono do lektury fragmentów Przedwiośnia.
Czytanie fragmentów powieści rozpoczęła młodzież, która dodatkowo uatrakcyjniła czytanie prezentując się w strojach z epoki, co w połączeniu z balowym wystrojem sali, pozwoliło wszystkim na zaangażowanie wyobraźni i wczucie się w klimat opowieści rodzajowej o polskiej szlachcie. Uczestników spotkania nie trzeba było długo namawiać na czytanie kolejnych rozdziałów powieści, dlatego Narodowe Czytanie w Jerzmanowicach stworzyło wspólnotę czytelników ceniących i rozumiejących wartość i piękno Przedwiośnia.
Na spotkaniu podkreślono też uniwersalność dzieła Żeromskiego i jego znaczenie dla obecnych pokoleń Polaków. Oprócz wnikliwej analizy różnorodnych postaw i pomysłów na funkcjonowanie państwa, dzieło to, w osobie Cezarego Baryki, symbolizuje postawę opartą na szacunku i miłości do człowieka, altruizmie i działaniu na rzecz wspólnego dobra i – co dziś najważniejsze – ponad podziałami.
Biblioteka w Jerzmanowicach serdecznie dziękuje wszystkim przybyłym gościom za wspaniałą i ciepłą atmosferę spotkania, zapraszając jednocześnie na kolejne Narodowe Czytanie za rok!


di.jpg
dk.jpg
2011 Narodowe Czytanie 07.09.2018.
Powered by Joomla 1.7 Templates