Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 17 Grudzień 2018        Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Aktualności

 

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – 1 września 2017


Wesele Stanisława Wyspiańskiego stało się lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji - Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, Pamiątek Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskiego Juliusza Słowackiego.

Przytoczmy słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy, pod którego patronatem odbyła się tegoroczna edycja Narodowego Czytania:

- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego.

My również po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania - pierwszego września w naszej Bibliotece rozbrzmiały fragmenty jednego z najwspanialszych dzieł polskiej literatury.

Spotkanie rozpoczęliśmy od odczytania listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowanego do uczestników akcji. Następnie zgromadzeni goście obejrzeli prezentację przybliżającą tematykę Wesela. Przypomnieliśmy też sobie najważniejsze postaci pojawiające się w poszczególnych scenach – po to, aby łatwiej nam było się wcielić w osoby dramatu.

Wspólne czytanie fragmentów uzmysłowiło wszystkim, jak bardzo dramat Wyspiańskiego pozostaje aktualny i jak mocno zakorzeniony jest w polskiej zbiorowej świadomości.

Postaraliśmy się, aby naszemu czytaniu towarzyszyła odpowiednia atmosfera, która nawiązywałaby do tematyki „Wesela”. Tak więc spotkanie odbyło się przy „weselnie” zastawionym stole, pośród dekoracji nawiązujących do chłopskiego wesela. Nie zabrakło tradycyjnych krakowskich strojów, wspaniałego poczęstunku i innych weselnych atrakcji. Jedną z nich były wróżby, stworzone z cytatów z „Wesela” i adresowane indywidualnie do naszych gości.

Tegoroczne spotkanie podsumowaliśmy prezentacją na temat autora „Wesela”. Staraliśmy się ukazać Stanisława Wyspiańskiego jako postać wielowymiarową i przede wszystkim jako artystę „totalnego” – twórcę nie tylko wielkich dzieł literatury, ale też malarza, reformatora teatru, typografa i wiele by jeszcze wymieniać…

di.jpg
dk.jpg
2011 Narodowe czytanie 1.09.2017.
Powered by Joomla 1.7 Templates