Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 25 Marzec 2019        Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Aktualności

3 czerwca 2017 NOC BIBLIOTEK 2017

 

Po raz drugi Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, razem z ponad 1300 bibliotekami w całej Polsce. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało „Czytanie porusza”.
Dla naszych czytelników i wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy szereg atrakcji związanych z twórczością, czytaniem i ciekawym spędzaniem czasu.
Pani Edyta Furman wyczarowała kolorowe balonowe pieski i stworki dla wszystkich małych gości naszego spotkania. Balonowi przyjaciele bardzo szybko trafiali w małe rączki budząc wielką radość w małych oczkach.
Oficjalnie rozpoczęliśmy Noc Bibliotek wspólnym głośnym czytaniem. Rozpoczęła Pani Dyrektor Dorota Furman włączając stopniowo wszystkich obecnych. Godnym zauważenia jest fakt, że najmłodsi miłośnicy biblioteki z wielkim zaangażowaniem i odwagą pięknie czytali fragmenty wierszy znanych polskich poetów – oczywiście nie mogło zabraknąć „Lokomotywy” Juliana Tuwima.
Spotkanie z rzemieślnikiem Panem Stanisławem Skrzypkiem, okazało się piękną podróżą w przeszłość i spotkaniem z historią rzemieślniczą naszego regionu. Późniejsze warsztaty rzemieślnicze i wycinanie imion uczestników wzbudziły ogromne emocje. Każdy uczestnik Nocy Bibliotek został obdarowany przez Pana Stanisława wyciętym dla niego imieniem, jak również innymi licznymi podarunkami.
Atrakcyjne dla dzieci było malowanie twarzy i ozdabianie dłoni… Upał dawał się we znaki nawet kredkom do malowania, które najzwyczajniej w świecie topiły się jak lody - musieliśmy robić przerwy w procesie malowania, aby ratować się schładzaniem ich w lodówce. Mimo tych utrudnień po chwili po naszej bibliotece biegały kotki, pieski.
Można było zauważyć radosne twarze ozdobione kokardkami, kwiatkami, serduszkami lub innymi symbolami swoich zainteresowań, jak np. piłka do nogi.
Kolorowy, twórczy i pachnący kwiatami był pokaz bibułkowych kwiatów oraz warsztaty ich wykonywania prowadzone przez Panią Marię Szlachetkę. Każda chętna osoba, pod fachowym okiem i przy wsparciu uzdolnionych rąk, miała możliwość samodzielnie stworzyć piękne bibułkowe bukiety. Najwytrwalsi spędzili w kwiatowym kąciku cały wieczór poznając tajniki sztuki, historii i czerpiąc z pogody ducha Pani Mari, która podzieliła się z nami również swoją twórczością poetycką. Wiersz, który został przygotowany specjalnie z okazji "Nocy Bibliotek" zamieszczamy poniżej. Autorce wiersza serdecznie dziękujemySmile

Noc bibliotek
3.06.2017
Maria Szlachetka

Pośród książek i regałów
Noc zagląda czarna
Promyk światła ubogaca
Będzie może frajda

Noc maluszków w bibliotece
Każdy myśli sobie
Gdzie łóżeczko i podusia
Tatuś i mamusia

Niania z kwiatków
Łóżko z płatków
Noc tą umilimy
Kwiatek będzie przytulanką
Z Marysią zrobimy.


Pani Ewa Bylica zabrała nas na przygodę z Minionkami i Muminkami… Za znak upływu czasu i niesionych przez niego zmian można uznać fakt, że Minionki okazały się dobrze znanymi dzieciom istotkami, natomiast Muminki znali nieliczni. Z zaciekawieniem poznaliśmy lub przypomnieliśmy sobie głównych bohaterów Doliny Muminków, po czym rozpoczęła się prawdziwa frajda dla poszukiwaczy przygód – poszukiwanie po zakamarkach biblioteki zagubionej torebki Mamusi Muminka.
Biblioteczna Olimpiada, przepełniona najróżniejszymi konkurencjami, wyzwaniami i możliwościami do sprawdzenia samych siebie przysporzyła kolejną porcję wrażeń, okrzyków radości i miłych zaskoczeń.
Wielką frajdą okazały się ogromne bańki, które każdy ochotnik sam mógł spróbować tworzyć i…… zbijać.
Po harcach na zewnątrz biblioteki wróciliśmy na chwilę wytchnienia na wygodnych kolorowych pufach. Pani Joanna Smogulecka-Mokrzycka odkryła tajemniczą zawartość okrytej materiałem budowli i oczom wszystkich ukazał się teatrzyk obrazkowy Kamishibai. Mieliśmy możliwość obejrzenia mini spektaklu łączącego przedstawienie w/w teatrzyku pt. „Rower Walentynki” autorstwa Christiana Ferrari, ilustrowanego przez Anne Brouillard w tłumaczeniu Juliana Brudzewskiego oraz małych form teatralnych, gry aktorskiej i teatru lalkowego. Pani Joanna umożliwiła młodym widzom aktywny udział w przedstawieniu, co spotkało się z zaangażowaniem tak wielkim iż chwilami trudnym do opanowania;)
Po poczęstunku i regeneracji sił przyszedł czas na biblioteczne kino! Tegoroczną Noc Bibliotek zakończyła emisja filmu dla dzieci „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”.
Oprócz głównych punktów programu przygotowaliśmy też dodatkowe atrakcje: „Książka, która mnie poruszyła”, gdzie można było wpisywać tytuły książek, które są dla nas ważne,  kolorowanki, puzzle i łamigłówki literackie.
Cieszymy się, że zdecydowaliście się spędzić z nami sobotni wieczór.
Dziękujemy wszystkim wymienionym wcześniej osobom, które wzięły udział w Nocy Bibliotek i zaangażowały się w jej organizację. Do zobaczenia za rok!

 

di.jpg
dk.jpg
2011 3 czerwca 2017 NOC BIBLIOTEK 2017.
Powered by Joomla 1.7 Templates