Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Dzisiaj jest: 19 Maj 2019        Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

Aktualności

Tydzień Bibliotek – XIV edycja: Biblioteka. Oczywiście!
w Bibliotece w Jerzmanowicach
8-15.05.2017 r.

W dniach 8-15 maja 2017 r. w naszej bibliotece odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Program obfitował w bogatą ofertę. Młodzież szkolną zaprosiliśmy na dwa rodzaje zajęć warsztatowych. Uczniowie IV klasy Publicznej Szkoły Podstawowej Fundacji ELEMENTARZ w Sąspowie oraz dwóch V klas Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach uczestniczyli w warsztatach  opartych na książce Pana Dariusza Chwiejczaka  „Czarodzieje mogą wszystko”, jak pisze sam autor na okładce książki „…by przenosić cudowny świat naszych marzeń do rzeczywistości…”. „ Oddaję w twoje ręce historię nastolatki, która dzięki pozytywnym myślom i konsekwentnej pracy, będąc zwykłym dzieckiem, stała się czarodziejem. Jest to opowieść o kształtowaniu charakteru, odwadze podejmowania decyzji i konsekwencji w ich realizacji. Dedykuję ją każdemu, kto bez względu na wiek ma swoje marzenia i jest wiecznie młody duchem.”
Na warsztatach odwiedzili nas również uczniowie I klasy Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach. Zajęcia przeprowadzono na podstawie  książki  „Masz prawa, człowieku”, pięknie zilustrowanej przez znanych polskich artystów, której tematem jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Uczniowie na początek próbowali odpowiedzieć sobie na pytania: „Do czego, jako młody człowiek, mam prawo?” , „Do czego chciałbym mieć prawo?”, „Czy jeśli mam do czegoś prawo, wszystko mi wolno?”.  Punktem wyjścia do zastanowienia się nad wszystkimi tymi zagadnieniami stały się krótkie scenki, odegrane przez uczniów, które pozwoliły im uzmysłowić sobie, że każdy człowiek rodzi się równy i że wraz z urodzeniem nabywa praw, które są powszechne, przyrodzone, niezbywalne i indywidualne. Dzięki warsztatom młodzi ludzie dowiedzieli się więcej o Deklaracji Praw Człowieka, dokumencie o uniwersalnej randze, uchwalonym przez ONZ w 1948 roku z nadzieją, że po doświadczeniach minionej wojny prawa człowieka nareszcie będą respektowane. Momentem puentującym  spotkanie stało się wspólne  odgadywanie motta, a brzmiało ono: „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”.  Na koniec obejrzeliśmy poruszający teledysk do piosenki Michaela Jacksona „Heal the World” a prowadząca spotkanie  rozdała uczniom ulotki z informacją, gdzie należy szukać pomocy, jeśli czujemy, że ktoś łamie nasze prawa człowieka.
Natomiast najmłodsi goście wraz z opiekunami mieli możliwość oglądnąć teatrzyk obrazkowy Kamishibai pt. „Szukając Marudka” na podstawie opowiadania Kumiko Yamamoto. Uczestnicy otwartych zajęć popołudniowych, jak również spotkań „Maluch w bibliotece”, mieli okazję poznać historię pieska Marudka i jego pana. Po krótkiej opowieści o pochodzeniu teatrzyka Kamishibai, w magicznej skrzynce zamieszkała bajka, drzwiczki uchyliły się...i wszystkim ukazały się piękne ilustracje. Dzieci z przejęciem słuchały historii małego chłopca, który w złości nakrzyczał na swojego pieska. Później okazało się, że ukochany czworonóg zaginął i chłopczyk wyruszył na jego poszukiwania, mimo sprzeciwu mamy i nadciągającej burzy...
Ta niebezpieczna przygoda skończyła się szczęśliwie, bo obydwaj  wrócili do domu cali i zdrowi, ale nie musiało tak się stać. Dzieci od razu zauważyły, jaki błąd popełnił chłopczyk i wiedziały, że nie powinien wyruszyć w taką samotną podróż. Rozumiały też, że nie wolno bawić się z napotkanymi obcymi zwierzątkami.
Po przedstawieniu, wszyscy z zaciekawieniem oglądali z bliska magiczną skrzynkę teatrzyku Kamishibai…
Kalendarzowo Tydzień Bibliotek 2017 już za nami, jednak w naszej bibliotece atrakcje czytelnicze trwają.
Zapraszamy ciepło do śledzenia informacji i odwiedzin.

di.jpg
dk.jpg
2011 Tydzień Bibliotek 2017 Jerzmanowice.
Powered by Joomla 1.7 Templates