Dzisiaj jest: 21 Czerwiec 2018        Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim
10 marca 2017 r.

Piątkowy wieczór 10 marca mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. To już kolejna wizyta – poprzednia odbyła się w zeszłym roku z okazji promocji książki „Na ścieżkach historii”.

Tym razem ks. Isakowicz-Zaleski spotkał się z mieszkańcami Jerzmanowic, by przypomnieć nam o dziele świętego Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), który poświęcił swoje życie na rzecz ubogich, upośledzonych i poszkodowanych przez los, i którego w 1989 roku wyniósł na ołtarze papież Jan Paweł II.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski należy do tych ludzi, którzy w sposób dosłowny traktują przesłanie Brata Alberta – jest jednym z założycieli Fundacji im. św. Brata Alberta, która zajmuje się pomocą osobom upośledzonym. Również jego zasługą jest powołanie do życia prężnie działającego na rzecz niepełnosprawnych schroniska w podkrakowskich Radwanowicach. Obecnie, za jego sprawą, podobne ośrodki powstają w całej Polsce. Nie da się również nie wspomnieć w tym miejscu o aktywnej pomocy dla ofiar wojny – ks. Isakowicz-Zaleski organizował i uczestniczył w wielu konwojach humanitarnych, m.in. do krajów byłej Jugosławii, Czeczenii, Albanii, Ukrainy, w tym części we współpracy z Polską Akcją Humanitarną Janiny Ochojskiej.

Piątkowe spotkanie z księdzem Isakowiczem-Zaleskim wzbudziło duże zainteresowanie. Pojawiło się wielu mieszkańców gminy a wykład i późniejsze rozmowy trwały ponad dwie godziny. Padało wiele pytań z sali, nie tylko o św. Brata Alberta. Nie należy się temu dziwić, jeśli wziąć pod uwagę wszechstronną działalność duszpasterską, społeczną i naukową naszego Gościa. Pytano o polskich Ormian, o losy Polaków na Kresach i o współczesne polsko-ukraińskie relacje. Zadawano pytania o lustrację w polskim Kościele i skutki jej braku w polskim życiu politycznym i społecznym. Poruszano tematy trudne, co mogło budzić obawy o temperaturę dyskusji – tymczasem spotkanie okazało się nad wyraz udane i satysfakcjonujące. Na pewno to zasługa ks. Isakowicza-Zaleskiego, którego charyzma i osobowość budzą szacunek i pozostawiają słuchaczy w przeświadczeniu, że mieli do czynienia ze światłym i życzliwym całemu światu człowiekiem.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - duchowny archidiecezji krakowskiej, duszpasterz Ormian, proboszcz parafii ormiańskokatolickiej pw. Świętej Trójcy dla Polski Południowej, opiekun osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, prowadzącej 30 ośrodków na terenie całego kraju. Poeta, pisarz, historyk i publicysta.

2011 Spotkanie z ks. T. Isakowiczem-Zaleskim 10 marca 2017.